HRA

Concentration
Herní styl Memory
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1987
Programátor (Unknown)
Grafik (Unknown)

INTRO

Přeložené hry od CS autorů


Nečekané pokračování


Původně jsem myslel, že jsem toto téma vyčerpal v předchozích uveřejněných dílech. I když jistě ne beze zbytku, neměl jsem v plánu se k němu ještě vracet. Za změnu názoru, stejně jako v případě druhého dílu, může skupina Commo Bam. Náhodou jsem totiž objevil, že její leader Manik přeložil do Slovenčiny více her, než jen „Prekliatý zamok“, který je uveden v jednom z dřívějších pokračování.

Poměrně slušnou porci přeložených her představuje série sedmi dílů Dizzy, jedné z nejznámějších a nejpopulárnějších osmibitových her vůbec. Všechny díly vydali společně s Imaicem jako Dizzy Collection, s úvodním intrem a menu. Bohužel kolekce má nějaký vadný loader, který v emulátoru VICE ani na 1541U neběží. Navíc diskety mají upravené directory a soubory na nich zase upravené basic řádky, aby je nebylo možné kopírovat nebo spouštět samostatně. Vyextrahoval, opravil a uložil jsem hry tak, aby je bylo možné opět spouštět normálně.

Jedná se o prostý překlad textu, veškeré nápisy v grafice, tlačítka atd. opět přeložené nejsou. A navíc se mi zdá, že ne vše, co přeloženo být mohlo, přeloženo bylo. Patrné je to hlavně u pátého dílu. První a třetí díly byly vypuštěny také samostatně, s jiným intrem i překladem.
Oil Imperium má kromě české verze (v předchozích dílech uvedené) i slovenskou.
Chamonix Challenge je celkem zajímavá hra, kterou jsem předtím neznal. Hráč má za úkol dle uvážení naplnit batoh horolezeckým vybavením a pak zvolit trasu k výstupu na vrchol hory.
Omnibus je hra s hádáním písmen. Panáček chodí v místnosti, hráč doplňuje písmena do slova, každý neúspěšný pokus znamená snížení stropu o jednu řadu. Slovo se buď podaří uhodnou včas a panáčkovi se otevře východ, nebo ho strop rozmáčkne.
Překladu se dočkala i další veleznámá hra - Samantha Fox Strip Poker. I když u této hry o text tolik nejde…
Hexenküche je německý název pro hru Cauldron. Čarodějnice létá na koštěti nebo prolézá jeskyně a hledá přísady do kouzelného lektvaru. Do cesty se jí staví všelijaká havěť - netopýři, duchové, lebky atd.
Topografie Wereld je výuka zeměpisu formou hry. Program obsahuje slepou mapu světa a hráč buď hádá jména států, měst, moří atd., nebo létá s vrtulníkem a má za úkol konkrétní lokalitu na mapě najít.

Mám dojem, že tento (nebo podobný) program byl přeložen i do češtiny, ale bohužel není nikde k nalezení.
Bonus na závěr:


Na fóru Oldcomp nedávno pánové Solaris104 a Jack vypátrali hru Naftová pole včetně krátkého návodu, za což jim patří díky. Tu vytvořila "firma" Opium software (dle uvedené adresy to byl asi Sao /Trash) a jedná se o originální českou textovou hru, ve které se těží a obchoduje ropa.


Balík popisovaných her je ke stažení zde.


31.7.2017
LHS
A ještě jeden bonus na konec:


Nedávno (delako před vznikem tohoto článku) jsem byl upozorněn, že na jistém foru je poptávka po hře Naftová pole. Říkal jsem si že mi je ten název nějaký povědomý. Jakmile jsem ji viděl vzpomněl jsem si na roky 1987-1989 a s kamarády propařené hodiny u hry jménem OEL kterou jsem měl uloženou na kazetě pod názvem Dallas (asi kvůli melodii co je v ní).

Když se podíváte na obrazovky menu obou her, které akce je možné provádět, tak je tu podobnost čistě nenáhodná. Nevím tedy kdo je původním autorem hry OEL (nikde to tam není uvedeno), ale autoři Naftových polí z ní nejspíše vycházeli.
Co jsem si tak v rychlosti zkusil, jsou v ní mimo doplnění znakové sady a možnosti zadání roku kdy dojde k ukončení hry, odstranění zvuků, melodie a barviček také opraveny některé chyby. Jinak se hra zdá být vpodstatě stejná. Osobně se mi ta původní hra OEL vzhledově líbí víc, asi proto, že je barevnější a má i zvuky... nebo že by nostalgie? ;-)
Ostatně posoudit obě hry můžete sami - hra OEL je také přidaná v balíku ke stažení.


Sillicon
Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

18.11.2019 - Swampy

Topografiu Evropa som našiel na starých kazetách pri konverzii na prg.

20.08.2017 - F6

Dík. OEL je vážně docela zajímavá hra, plus má ode mě za to, že je v Basicu. Škoda že není i pro jednoho hráče.

16.08.2017 - PCH

Že oni to nestáhli nebo neuměli přidat příspěvek :)

14.08.2017 - Sillicon

Link opraven, vloudila se nula - jako odkaz 06 namisto 6. přejmenováno. Ale je zajímavé, že jsi první kdo se ozval ... že by to těm 50 lidem co to četli nevadilo ? :-)

12.08.2017 - F6

Super článek, ale odkaz na stažení toho balíku her nefunguje!

Advert

Hardcode and datamining by PCH of UNREAL, Hardware guru by RAY of UNREAL, Bugs report by SILLICON of UNREAL
UNREAL 2014-2021 Czech republic