Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
32 Hardware
16 Hra
12 Párty
7 Programování
12 Sofware

HRA

Omega Race
Herní styl Miscellaneous
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1982
Programátor (Unknown)
Grafik (Unknown)

INTRO

Schlimeisch párty 2015 / I – Pártyreport

A je to zase tady. Konec.

Jedna velká nevýhoda setkání osmibitových lidí je ta, že skončí.
Tentokrát jsme se sešli opět na hasičské zbrojnici ve Fryštáku a nutno podotknout, že jak v minulém roce, tak i v tom letošním je naplánována i akce „schlimeisch 2015 / II“, která se uskuteční někdy v září či říjnu.


Začátek je tradičně v pátek, ale někteří cestující z dáli přijeli již ve čtvrtek večer. Jmenovitě Ray s Comosem. V pátek od rána se objevila i má drahá existence ( čti. PCH ) a tím vlastně akce propukla. Mno propukla. Bohužel mi bylo již dopředu známo, že nedorazí mnoho osob české osmibitové scény, kteří se zúčastnili vzpomínkové akce v Plzni. ( opravte mě ) na počest úmrtí jednoho z členů bratrstva osmibitového, který to nedávno tak nějak nechca zabalil.

Nedorazili ale bohužel ani další tradiční lidé, kteří se zúčastnili všeho ostatního než schlimeische. Tím bylo jasno, že se bude jednat o komornější akci. Ale nevadí. Co už.
Přijíždí Wotnau !! WOW :) Člověk, který dává duši osmibitové scény nejen v České kotlině, ale i mimo ni. Další co mě potěšilo je to , když jsem zahlédl před budovou zbrojnice auto Fandala, který dorazil na place i se Zdendou. ( návštěvnost platforem : C64 vs ATARI = 4:2)


Je pátek odpoledne a na place dojíždí Sigi, toho času pracující v Mělníku ( 5:2 ) a vypadá to, že skončíme tento den na počtu sedm. Jdeme na večeři, na pivo a na kofolu . S Rayem se chystáme na tvorbu párty gamesy na C64 a probíráme co a jak. Přes den k nám zavítal již tradičně Jirka ( 5:3 ), přijízdí Honza Krupka neboli Krupkaj ( 5:4) a objevuje se na několik málo hodin i Solaris ( 6:4 ). My neustále řešíme, co že to zase naprogramujeme. Protože je akce méně obsazená, máme více životního prostoru a přes projektor na zdi paříme všechny možné hry na C64 a Atari. Demo se tentokráte nespustilo ani jedno. Mám z toho radost, protože se ze Schlimeische stává místo, kde opravdu vznikají nápady ( někdy pitomé a někdy ne ) a dokonce i technologická dema her.


V pátek 16:00 začíná Ray programovat Multiball, variaci na hru Pong , ovšem s podporou osmi hráčů. Samozřejmě pro hardware Inception pro Commodore 64. Po krátké pracovní poradě Ray kóduje, PCH kreslí a Sigi má neustálé poznámky mimo mísu jak je již jeho zvykem. Fandal brouká něco o nedokončených technologických demech na C64 a všímá si toho, že u každé hry na C64 je minimálně jedno až deset inter. Je z toho mírně vyveden z konceptu a při každém vstupu volá něco jako „Nemám rád ... “ a ke konci věty tomu nejde moc rozumět.


Odchází Solaris. Fyzicky. Oslava syna je oslava syna a je tím omluven. ( 5:3) V neděli okolo 0:30 ráno je hra Multiball ve fázi, kdy se tomu dá říci preview. Hra běží, míčky se odráží, pálky se hýbou. A protože nejsme úplně nejmladší a tudíž nejsme zase tak moc hloupí, jdeme spát. V sobotu nás opustil Jirka, aby se v neděli objevil s mikroténovým pytlem plným koblih, čímž nás zachránil od ranní smrti hladem. Děkujeme. Odjíždí Ray se Sigim a Comosem (2:3). Čeká je dlouhá cesta až do Mostu a denní povinnosti.
Místo se vylidňuje.


A zde dochází k podivnému stavu, kdy na místě zůstává více zástupců platformy Atari než Commodore 64 . Je to historický milník, první infiltrace a obsazení srovnatelný snad jen z anexí Krymu. Je to náznak toho, že je něco špatně. Jsem na Commodore 64 akci nebo nejsem ?
Kladu si sám sobě otázku, zda-li si nemám obléci tričko s logem Atari a vrhnout se do spárů toho divného stroje s písmenem A na začátku. Zaplaťpánbůh mě z tohoto stavu dostala mocná snídaně Ataristy Jirky v podobě dříve zmiňovaných koblih společně se zbytky stravy ze soboty. Konec akce jsme věnovali hraní her na Multijoyi a hraní jediné hry na Commodore 64 pro osm hráčů, Schlimeisch manii.
Fandal s Krupkajem a Wotnauem se balí a za chvíli odjíždí směr světlejší zítřky. Díky Jirkovi jsme pártyplace uklidili velmi svižně a mohli pořešit několik zásadních problémů lidstva. O jejich výsledcích vás informovat ovšem nebudu, protože chci jít spát. Přeci se jen nějaký ten deficit z akce najde.

Pokud jsem něco napsal blbě nebo nepřesně, klidně mě sejměte v diskuzi pod článkem. Přeci jen má paměť a paměti v C64 odchází docela často. Tak díky Vám všem, kteří jsme dorazili a vážili cestu. Na „Schlimeisch párty 2015 / II“ vás všechny rád opět přivítám.

Fotky od Jirky naleznete ve fotogalerii, a ani Vám nebudu napovídat kde. Jen makejte !!


1. doplnění

Navštívila nás také velmi zajímavá osoba jménem Petr Stehlík,který má v Atari zásluhy v emulátoru Atari800. Přinesl s sebou hardwarovou věcičku, která se na jedné straně strčí do USB a z druhé strany trčí dvě zásuvky pro osmisměrné JOYe používané u C64 či Atari. A to vše funkční !! Co to má za následek je jasné. Můžeme pařit s našimi oblíbenými joysticky i na platformě PC :)


PCH / Unreal 2015
Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

07.08.2015 - PCH

fanatismus, osmibitovy fasismus, platformni xenofobie ... urcite by me toho napadlo i vice, ale pripeka se mi mozek. venku 35, doma 30, na stole 64ka :-)

06.08.2015 - krupkaj

Já si to představit dokážu. Přes práh mi stejně doma nic kromě C64 nesmí. ;-)

03.08.2015 - Jirka

V Evropě jsou nejspíš poměrně hojně zastoupeny počty zastánců vícera 8bit značek. Ale když jsem teď narazil na report z amerického Fryštáku (Kansas City), tak to vypadá hodně čistě monokuturně: http://motherboard.vice.com/read/a-weekend-at-kansasfest-the-sleepaway-camp-for-apple-ii-fanatics
Tedy nic než Apple II tam asi nesmí. Puritáni ;-) Představte si, že by se na čistě Commodore akci ve Fryštáku nesměly objevit značky Atari, Sinclair, Sharp nebo třeba Tesla ;-)

03.06.2015 - krupkaj

:-)

03.06.2015 - PCH

Omluva Honzovi, z předchozí věty mi utkvělo jméno Jirka, tak jsem to vrazil takřka všude :)
Z intrama je to přesně tak a přesně tak jsem to podal i Fandalovi !
Tlačítko opravdu funguje pod VICE ( Petr poslal zprávu ) , takže ne že to všechno vyt Ataristi vykoupíte :)
O párty s číslem II budu informovat dostatečně dopředu a jestli vás tam všechny neuvidím, nepřejte si mě :)
ČUS!

03.06.2015 - F6

Lituji, že jsem nebyl, ale prostě to nešlo. Tím víc se těším na podzimní akci a tentokrát vám už s hrami pomůžu a doděláme už konečně něco ;) Btw. já mám intra rád, mají mnohdy lepší hudbu a efekty než samotná hra :P

03.06.2015 - Solaris104

Krupkaj je Jan a ne Jirka, oprav to prosím :-)

02.06.2015 - krupkaj

BTW prej se Joyovi podarilo rozchodit ten Fire na VICE

02.06.2015 - krupkaj

Zapomnel si na kratkou navstevu ataristy Petra "Joye" Stehlika ze Zlina, v tu chvili bylo v hasicarne jeste o jednoho ataristu vic ;)

02.06.2015 - Sillicon

Děkuji za přiblížení průběhu akce aspoň takhle na dálku a už teď se nemůžu dočkat Schlimeisch párty 2015 / II :-)

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic