Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
32 Hardware
16 Hra
12 Párty
7 Programování
12 Sofware

HRA

Behatol?s a B?zisra
Herní styl Graphic(Hi-Res)/Text
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 9995
Programátor Attila Nyári
Grafik Attila Nyári

INTRO

Turbo Chemeleon 64

Na trhu je docela málo zařízení, která dovedou emulovat 1541 disketovou mechaniku s takřka stoprocentní spolehlivostí. Jedno z takových docela známých udělátek je 1541 Ultimate ve verzi I nebo II. Zde je emulace disketových mechanik dotažena takřka k dokonalosti. Kromě toho můžete emulovat různé cartridge jako jsou Action Replay, Retro Replay či v našich krajinách velmi oblíbená Final Cartridge III.

Poněvadž ale již tuhle věcičku mám několik let, rozhodl jsem se, že si udělám vánoce v dubnu a po dlouhém pátrání jsem se zaměřil mnou již kdysi sledovanou rozšiřující cartridge Turbo Chameleon 64. A protože je to zařízení v našich krajinách docela exotické, rozhodl jsem se, že k ní něco napíši.


Objednání a rozbalení

Objednávka proběhla přes web „https://icomp.de/shop-icomp/en/news.html“ kde za nekřesťanských 249.90 Euroéček jsem zakoupil zařízení TC64 během pár sekund. Pokud znáte konverzní kurz EUR a CZK, je to opravdu částka vysoká a mohla by vás od koupě odradit. Čert to vem! Život máme jen jeden, takže za týden byla krabička doma a já se vrhnul na rozbalování. Součástí dodávky je : TC64 Cartridge zabalená v pěkné černé krabičce, dálkový ovladač CDTV ( originál skutečně vyroben v Japonsku !!), dále hromada kabeláže pro propojení s PC a ostatními periferiemi a, světe div se, faktura.
Příručka „Začínáme s TC64“ je v dederónštině, takže pokud máte znalosti řeči našich západoněměckých sousedů, můžete začít číst. My, kteří jsme vyrostli v době bez internetu zásadně manuály nečteme!

Co to je ? .. Cartridge ! … Co to je ? … Je to krabička

Nejdříve jsem si myslel, že budu psát recenzi ve stylu 1541 Ultimate II vs Turbo Chameleon 64. Po několika hodinovém zkoumání TC64 jsem ovšem zjistil, že by to nebylo fér. Proč a kde začít ? Je to složité, protože TC je skutečně zařízení, které se koncepcí vymyká tak, že možná nabudete pocit, že se koncepce nakonec vymkla i samotným autorům. Ona to vlastně ve skutečnosti není žádná catridge. On je to šikovně zabalený FPGA počítač v krabičce od cartridge s VGA výstupem. ( O FPGA více zde )
A protože se naprogramování této krabičky nezhostil nikdo jiný než autor Commodore One ( detaily ) , netušil jsem , kolik legrace s tím bude. Nachystal jsem pro vás přehled vlastností TC64: ( zdroj )

 • VGA výstup s obnovovací frekvencí 60 Hz a více
 • Funkce Turbo s plnou emulací 6510 procesoru včetně Ileggal opcodes.
 • První C64 Turbo, které nepoužívá 16-ti bitový procesor ( jako Super CPU ), ale zrychlený 6510
 • Emulace REU – rozšíření paměti až 16 MB
 • GEORAM – rozšíření paměti až 4 MB
 • Slot pro SD/MMC karty kompatibilní s MMC64
 • Plná emulace dvou disketových mechanik 1541, podporuje D64 a G64 soubory
 • Zvuková emulace dvou SIDů s volitelnou adresou druhého SIDu ( stereosid )
 • Konektor pro připojení PS2 myši ( v C64 módu emuluje 1531 ) a PS2 klávesnice ( emulace Joysticku na šipkách numerické klávesnice)
 • Freezer (skutečně :)
 • Emulace CRT catridge nebo vestavěné kartridže
 • Hodiny reálného času ( RTC )
 • IR přijímač pro ovládání pomocí CDTV ovladačem
 • Konektor RR-Net ( Síťová karta je za dalších cca 59 EUR! )
 • USB konektor pro ladění a přenos dat mezi TC64 a PC

Zapojujeme

TC64 se zapojuje v Commodore 64 do expansion portu. Takže tak, kam každá správná cartridge patří. Krabička pěkně sedí. Dá se napsat, že sedí lépe než jakákoliv jiná karta, kterou jsem kdy vlastnil nebo vlastním. Necítím ani čtvrt milimetru vůle. TC64 obsahuje slot na SD kartu ( klasická velikost), VGA výstup, stereo audio výstup, miniUSB pro propojení s PC, tři tlačítka (reset, freezer a menu). Zaslepený je šíťový konektor pro možné rozšíření RR-NET kartou, která se dá na webu výrobce zakoupit taktéž, ovšem které není součástí dodávky. Jo a infra diodu pro komunikaci TC64 s ovladačem CDTV. K CDTV bych snad jen dodal, že to doopravdy funguje a kromě toho se jedná o skutečný originál vyrobený v Japonsku. Důležité je ovšem také to, že TC64 umí fungovat i samostatně v tzv. Standalone módu. V tomto režimu stačí přivést napájení, zapojit klávesnici a máte samostatný počítač bez nutnosti tahat s sebou cokoliv dalšího, mnohdy výrazně většího. Vlastně s sebou máte počítačů více .. mnoho počítačů … a konzolí .. a … Pořád se v tom ještě vyznáte ?

Aby totiž bylo jasno.

C64 s Turbo Chameleonem64 beží v emulaci. A v to takové, že si nebudete nikdy jisti, zda-li beží skutečná C64 nebo TC64. Sám v tom nemám jasno a je mi to vlastně fuk. Důležité je to, že to funguje.

Je libo Turbo Commodore 64 ?

Zasunuto, zapojeno, zdroj připraven, start. Po připojení a zapnutí C64 proběhne boot TC64, který trvá necelou vteřinu , detekce paměťových karet a následuje úvodní menu Turbo Chameleon 64. (volitelné v nastavení) Úvodní menu vypadá jednoduše. Ovšem zdání klame. Nastavení TC je opravdu obrovské a opis všech možností by zabral několik stránek A4 a tím by vlastně vznikl docela slušný manuál.

TURBO režim

Přesto že se jedná o emulaci, vy ji vlastně nepozorujete, protože sledujete „reálné“ prostředí Commodore 64. Ovšem s několika vymoženostmi, které krabička nabízí. První z nich je funkce TURBO. Tím, že v pozadí pracuje FPGA procesor, který je dosti rychlý na cokoliv, dokáže zrychlit běh C64 jádra až na cca 20-ti násobek reálného počítače C64 ve volitelných krocích 2,3,4,5,6 Mhz a končící výběrem NO LIMIT. Jak potom vypadají 3D hry jako Stunt, Total Eclipse či vesmírná střílečka Elite si můžete domyslet. ( nebo se podívejte na přiložené video :). Další programy, kde využijete funkci Turbo na maximum jsou různé 3D a 2D grafické programy GEOS, Printfox či GigaCad, kde se renderování 3D objektů stává radostí. ( Sigi by mohl vyprávět, když jsme renderovali scénu celou noc a ráno nám vypli proud :) Budu se snažit pro vás udělat nějaký ten benchsmark :)

STEREO SID

Dalším, pro nás hudebníky milým vylepšením je podpora dvou zvukových procesorů SID, neboli StereoSID. A to dokonce tak, že si můžete nastavit různé typy modelů SID chipu. Na prvním SIDu můžete nastavit typ 8580 a na druhém 65osmjedničku. A jelikož je dnes SID docela pěkně zanalyzován a emulován, zvuk hraje tak, že 99,9 procent z vás neuslyší rozdíl mezi reálnou C64. Do 3.5mm stereo výstupu zapojíte sluchátka či pustíte zvuk do zesilovače a máte dokonalý poslech šesti kanálů s volitelnou adresací jednotlivých SIDů.

VGA VÝSTUP

VGA Výstup je věc, na kterou si zvyknete okamžitě. Připojení jakéhokoliv monitoru, který je VGA konektorem vybaven zaručí ostrý obraz bez sebemenších chyb. Díky podpoře emulace CRT ( prokládáním řádek ) obrazovky ve třech úrovních dosáhnete pocitu, že sledujete CRT obrazovku. ( viz obrazek). TC64 umožňuje VGA buffering ( Single, Double, Triple ) což dovoluje v paměti mixovat až tři snímky grafiky před tím, než jej krabička zobrazí, čímž odpadají problémy s blikáním obrázků. ( například IFLI mód na C64). Pokud nastavíte triple buffering, přestane obvyklé blikání u náročných grafických módů jako jsou IFLI nebo různé interlace režimy a obrázky se stávají naprosto statickými. Do jaké míry jsou ovšem ovlivněny jednotlivé pixely tímto procesem nedokáži odhadnout, protože na prozkoumání by bylo potřeba speciální záznam a následné porovnávání originální grafiky s VGA výstupem. A na to asi nikdy v mém životě nebude čas.

FILE BROWSER

K souborovému manažeru by šlo napsat mnoho. Manažer mí pracovat jak v jednom, tak ve dvou oknech. TC64 emuluje naplno dvě disketové mechaniky 1541 s „takřka“ přesným časováním. Užijete si skoro všechna dema a celodisketové hry používající různá turba. Připravte se na to, že ale nepojede vše. V tomto ohledu mám daleko lepší zkušenosti s 1541 ultimate, která pracuje dle mého skromného názoru daleko spolehlivěji. 1541 ultimate je a byla vždy primárně určena pro přesnou emulaci disketové mechaniky, kdežto TC64 byl primárně určen jako VGA zobrazovač !!
Souborový manager zvládá všechny operace se soubory, na které si jen vzpomenete. Umí namontovat nebo odmontovat obraz diskety do jedné ze dvou mechanik, umí uložit obsah paměti počítače, Georam či REU na disk ( SD kartu ). Manažer umí vytvářet D64 a G64 soubory a mezi nimi přesouvat a kopírovat soubory. Vestavěný je i BAM kopírák pro přesnou kopii diskety. Zde se připravte na masakr ve formě rychlosti Normal !! (možná ještě pomalejší). Čekal jsem hodně, ale tahle „rychlost“ mě dostala. Kopíroval jsem jednu stranu D64 cca šest minut a tím pro mě tahle funkce přestala existovat. Při vytváření kopií z reálné 1541 mechaniky a záchraně vašich neocenitelných dat ovšem tento čas budete muset překousnout. Manažer umí spouštet mnoho souborů známých formátů. Nejdůležitější je D64, G64 ( Obraz diskety), PRG ( spustitelný soubor ), T64 ( kazeta ). Dále si zobrazíte ASCII TXT soubory. Všechny soubory lze samozřejmě zobrazit v hexadecimálním režimu. Vestavěna je i přímá podpora grafických formátů, takže si zobrazíte klávesou F3 následující obrázky z editorů : Koala , Runpaint , CDU Paint , Blazing Paddles , Paint Magic , OCP Art Studio , Doodle , Hi-Eddi , a Hires ( i ART studio). Manažer vám dovolí spustit i WAV soubor,ovšem s omezením. Podporované formáty jsou : 11khz mono, 11khz stereo, 22khz mono, 44khz mono, 48khz mono.

A co by to bylo za kartu, kdyby neuměla přehrát tolik milovanou SID hudbu. Zde je pro změnu daleko lépe vyřešený přehrávač než na 1541 ultimate. Kromě klasického fomátu zvládne vestavěný přehrávač i formáty MUS a STR, což jsou stereo skladby staršího data. Zajímavou funkcí je spuštění vaší oblíbené .CRT ( cartridge ) a automatického namontování do slotu pro kartridže po následném startu Commodore 64. Takto jde spustit Final Cartridge III, která je sice v TC64 obsažena, ale nepodařilo se mi ji rozchodit.
Jako poslední je možnost „spuštění“ obrazů paměti REU či GEORAM, popřípadě .ROM souborů.

MONITOR

Pro asembleristy je vestavěn klasický monitor v barevném hávu. Je sice hezký napohled, umožňuje přistupovat k celé paměti TC64 ( 32 Mb ) pomocí přepínání banků, ale na pohodlí monitoru FCIII se nepřibližuje ani náhodou. K práci ovšem s přehledem postačuje.

Je libo C64? Amigu ? ZX spectrum ? Atari ?

Nebo něco jiného ? Tak se připravte na to, že zde se projeví pravá síla FPGA procesoru a konceptu TC64. Díky jednoduchému propojení s PC pomocí USB a programu ChaCo dokážete do jednoho ze šestnácti „jader“ vložit různé druhy počítačů, konzolí či aplikací, které byly a jsou pro FPGA procesor portovány. Díky tomu v TC64 rozjedete vedle Commodore64 například Commodore Amigu s podporou ECS (OCS) grafiky včetně emulace disketové mechaniky, Atari 800XL, Atari 2600 , Commodore VIC20, ZX Spectrum 48 / 128, dále docela raritní konzole MSX či PCEngine. A to vše se vleze do paměti TC64 hezky vedle sebe. Vzhledem k tomu, že Amiga 500 je 16-ti bitový stroj, je zřejmé, že TC64 má výkonu na rozdávání. A pokud vás omrzelo hraní si s C64, vyberete si Amigu, restartujete a máte před sebou Amigu v celé své kráse. Díky PS2 klávesnici a myši plně ovladatelnou s pamětí plnou her a programů. Jedna vada na kráse zde ale je. A tím je například u Amigy podpora rozlišení monitoru. Originál Amiga monitor má totiž frekvenci 31kHz a hromada ( čti většina ) monitorů bude mít s touto obnovovací frekvencí problém. Mě se nepodařilo spustit obraz ani na jednom z monitorů, kterými doma disponuji. Čert ji vem … Amigu :)

(U) závěr a srovnání

Koupit či nekoupit ? Otázka , na kterou není jednoduchá odpověď. Na závěr jsem si připravil porovnání s 1541 Ultimate II, kterou vlastním již cca tři roky a mám ji oblšláplou dokonale.

Turbo Chameleon 64

 • + VGA výstup plně konfigurovatelný
 • + Více počítačů a konzolí společně v jedné malé krabičce
 • + StereoSID
 • + Podpora všech možných typů paměťových rozšíření ( GEOS, REU ...)
 • + Propracovaný souborový manažer
 • + Možnosti nastavení
 • + Standalone mode ( možnost fungovat bez C64 )

 • - Emulace 1541 mechanik nedosahuje úrovně 1541 Ultimate II
 • - Některé hry a dema mají tudíž problémy se spuštěním
 • - je to EMULÁTOR C64 plně běžící na FPGA procesoru !!
 • - Vysoká cena ( cca 7.000 Kč !! )

1541 Ultimate

 • + Lépe fungující emulace 1541 disketových mechanik
 • + Minimum problémů se spuštěním her a programů
 • + bezproblémový běh CRT vestavěných katridží
 • + Nižší pořizovací cena ( cca 3500 Kč )
 • + Neovlivňuje C64 a zanechává ji tak, jak ji pánbůh stvořil.

 • - Chybí výstup VGA, StereoSID, Turbo a podobné blbůstky.

Zde je zřejmé, že každá z uvedených rozšiřujících karet má své výhody a nevýhody. Toť vše.
Dál je to na vás, zda-li investujete do zařízení, které má hranice zatím neomezeny či do účelově postaveného emulátoru disketových mechanik - 1541 Ultimate , která plní svoji funkci dokonale.
A budete-li mít nějaké dotazy, zkusím vám na ně odpovědět. A nebo ne.

Děkuji za pozornost.

PCH / Unreal


Následující úprava nevznikla vůbec na základě vyhrožujících dopisů, nočních telefonátů a výhružek typu provedu ti DROP databaze pokud nenapíšeš, co je to ten Turbo chemeleon vlastně doopravdy zač ! :)
To co teď čtete je text svobodné vůle a nutných dovysvětlujících úprav ke konceptu TC64 tak, aby jste vlastně věděli, co že to ten Turbo Chacheleon vlastně doopravdy je za čisté ZLO :)

1. Turbo Chameleon je parazitní emulátor zneužívající napájení námi milované C64 a jeho ctěnou klávesnici. Viz přiložený ( opravdu smutný ) obrázek.
Dlouho mě nenapadlo, k čemu chování TC64 přirovnat, tak jen snad asi k následujícímu obrázku

2. Připravil jsem si pro vás přehledné schéma stereosidu, který používá Turbo Chameleon, a tímto se obrázku s reálnými SID čipy v článku hluboce omlouvám. 3. To že 1541 nemá VGA výstup není nevýhoda, ale velá škoda. Alespoň se může mrška jedna věnovat tomu, čemu byla primárně určena a to je bezproblémová emulace ( tfuj tajbl slovo !) disketových mechanik. Tak alespoň udělám čest 1541 Ultimatce, že jsem ji vyštrachal někde na webu společně s inkvizitorem TC64 a jakousi divnou kartou do třetice :)
Tímto se s vámi loučím a těším se na následující recenzi rozšiřující karty 1541 Ultimate II

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

30.08.2015 - F6

Faudraj mám ale bohužel k C64 je z principu nepoužitelný, protože je postavený na tom, že používá výstupy RGB z příslušného videočipu (které Sharp, ZX atd mají). VIC-II ho nemá, stejně jako videočip Atari. Tečka. Zde by musela proběhnout konverze video-out na RGB, což je tak složitá vec, že se spíš vyplatí udělat emulaci VICu, pokud by to někdo chtěl.

02.07.2015 - LHS

Si vemu Malinu, přidělam na ní kus tišťáku, co pasuje do expasion portu, vyvedu 5V, dam jí do krabičky od FC3, pustim na ní Vice a mam Chameleon jak z nosu.

02.07.2015 - Robert Wankes

Parádní článek, dal jsem samozřejmě odkaz do skupiny c64.cz na facebook.
Co se týká prznění orig.hw. tohle je multiplatforma, umí víc, než je C64, takže pro zájemce o retro jako takové v tom vůbec nevidím problém. Pro Hardcore fandy C64 nesedí už ani ta cena, 7 tis. je šílené. Nejsem HW, ale pokud to někdo zvládne, co by stálo udělat only C64/128 (max emul. 6502 - Atari 800 XL/XE) v nějaké krabičce jako je STMZ800 ? nepustí se do toho někdo za rozumný peníz? Protože upřímně na orig hw v paneláku většina normálních lidí místo prostě nemá!

10.06.2015 - sC128

Chapu, jenze se obavam, ze bez fpga nebo podobneho mocneho cipu se uz dnes prevod signalu z videocipu na hdmi neobejde - http://zz-indigo.mavipet.sk/?p=1792 -a u takovych reseni se brzy najde nekdo, kdo na volne piny prida paletu barev, dalsi rozliseni a pamet ci lepsi sprajty. Jeste ale soucasne dodavam, ze jsem opravene vyzneni clanku velmi peclive studoval a pochopil, ze kazdemu, kdo podvodne vydava TC64 za C64 nebo energeticky kanibalizuje c64 tim monstrem schovanym v cartridgi, hrozi i neco mnohem horsiho nez drop databaze. Pred dalsim poustenim 16 MB REU demicek se proto nejen pokrizuju a zatahuji okna, ale dam jako ulitbu komodskym bozstvum i dvojiteho panaka. Cartridge mam nyni pro jistotu rozebranou, se vsemi zaslepenymi porty, ktere moc provokuji, nachystanou na prestrikani na klasicke neprovokujici cerno a s budouci jednoduchou nalepkou "OEM VGA C64 Cartridge". :-)

10.06.2015 - ray

sC128: nejde o kvalitu obrazu, jde o to, ze to je cip, ktery ma moznosti dane a musis vystacit s tim co ma. Nejde vic. Jakmile to je eumlace, uz to neni ted cip, je to neco, co je neomezeno. Proc nemit 256 sprajtu misto 8 ? Je to jen par radku ve Verilogu/VHDL. Cip na to misto mit bude. Dtto CPU. Proc nemit misto 1 mhz 100 ? Protoze pak nepotrebuju c64, muzu delat pro xpisickox ktery nema prakticky omezeny zdroje. Co se tyce zvuku SIDu, tak tam je to jine, emulace jeste neni zdaleka 100%. U VICu je dotahnuta docela daleko, nicmene, zalezi jak je eulace delana, jesli skutecne na urovni toho jak pracuje VIC (citace, komparatory, ...) nebo spise zobrazovacne. Pak nejake nove efekty bez upgradu sogtware nemusi pracovat... Faudraj neznam, ma s tim nekdo osobni zkusenost ? Muj moncek uz ani VGA vstup nema... Koukal jsem, ze ma pro kazdy vystup barvy 3 bity, tj. 8 urovni, tj. celkem 512 barev. Pokud jsem to pochopil dobre... Nam slo o to, aby to umelo interlace, rozumny upscale na 1080 a podobny blbosti. Takovyho nic moc neni :(

09.06.2015 - sC128

A co rikate faudraj pro sharpy, didaktiky, spektra a pmdecka? Sla by v principu podobna vec udelat pro komousky?

08.06.2015 - PCH

Přátelé kamarádi,
myslím, že se shodnem, že pokud bude existovat nějaký konvertor z video out na HDMI nikdo se zlobit nebude :-)
Tím ale myslím opravdu konvertor a ne nějaký zašuměný krám z číny. Co kickstarter ??

08.06.2015 - sC128

Podobnost s VICE tu je mj. i v možnosti nastavení palety barev.
Ray: Jaký skutečně má VIC obraz? Doteď jsem myslel, že VIC má ostrý obraz a případné chyby a duchové jsou v povaze a zapojení obrazového výstupu a zobrazovadle.
Silicon: "Kradení duší" mi připomnělo severoamerické indiány, kteří něco podobného tvrdili u civilizačních vymožeností (např. fotografování). Pak buď vyhynuli nebo se stali folkloristy... Možná bude fakt dobré dožít v důchodu v nějakém skanzenu, nejlépe s dotací na používání původního a nerozšířeného c64 od ministerstva kultury. :-)

08.06.2015 - ray

PCH: Dekujemes za spravne upresneni :) DROP DATABASE C64; se tentokrat konat nebude (: Kdyz nechci obraz, jaky ma VIC, proc nepouzit VICe ? Tam bude naprosto ostry. Nebo si neporidi poradny konvertor ? Mozna by fakt stalo za uvahu ho udelat...

07.06.2015 - Sillicon

Pekně sepsaná recenze, aspoň jsme se dozvěděli co ta krabička umí, použití či užitek už je na každém soudr... jednotlivci zvlášť. Na druhou stranu to C64 krade duši, ale pro někoho to má jistě i výhody... např.znám ataristu co si to chce jen kvůli tomu RGB pořídit ;-).
Jen ještě doplním k poslenímu obrázku že uprostřed je Princezna http://www.manosoft.it/?gallery=c64sd-v3-princess ;-)

06.06.2015 - sC128

Zdravím, díky za recenzi. Pro detailisty je možná dobré dodat, že na stránce wiki je v balících updates také podrobný Programátorský manuál s popisem spousty detailů, vč. 33 emulovaných cartridgí, správy 32 MB paměti nebo i drobností typu 2Mhz bitu z VIC-IIe (C128). Co se týče zvuku a obrazu, cartridge nikoho nechce urážet, originální neemulované výstupy jsou stále k dispozici. :-) Ovšem pokušení "standalone mode" nelze odolat, takže prosím berte varování Raye a LHS vážně! VGA výstup je skutečná bomba, a to nejen pro estéty nebo perfekcionisty, kterým vadí rozmazaný video výstup i duchařské RGBčko. Určitě si neponičíte auru a nezkazíte oči, pokud budete Chamelona brát jako megasbírku různých cartridgí. A VGA výstup Chameleona v tomhle megachumlu obsazuje pár bajtů systémových proměnných od adresy D040.

06.06.2015 - PCH

Tak pokud by jste si přálo ( LHS + RAY ) ještě nějaký update, napište :)

03.06.2015 - LHS

Já souhlasím s Rayem, Chameleon je čisté zlo a krade Commodoru duši. Epesní je k němu ta docking station, škoda si sis jí taky neobjednal! Ultimate má taky podporu stereo SIDu, emuluje ho na tom svym audio výstupu...
Jsem nedavno vyhrabal ve skříni další HW, který bych nazval nefalšovaným zlem, ale z jiného důvodu. Userport expander se 3mi sloty - sprostý přepínač mezi zařízeními na userportu. Kdo si někdy odpálil CIA tím, že se na userport špatně podíval, chápe...

03.06.2015 - PCH

Má někdo něco proti autu s integrovaným pivovarem ? :)

03.06.2015 - Ray

Howkey si jak chces, ale udavat absenci VGA vystupu, to jest absenci nahrazky VICu jako *nevyhodu* ultimatky je to same jako tvrdit, ze nevyhoda auta je absence integrovaneho pivovaru....

02.06.2015 - PCH

Má C64 je pořád C64. S reálným Stereo Sidem a s reálným drivem vedle :) . Dokonce s reálnou 1541 ultimatkou. Době odpovídající grafický výstup je omezení všech platforem, které používají composite výstup ( je jedno, zdali se jedná o 8,16-ti bit počítač či konzole ) ale o tom jsme podebatovali opravdu hodně. Takže za VGA výstup pro mě jednička. A na to všechno ostatní stačí 1541 Ultimatka. Howgh. !

02.06.2015 - Ray

Je kazdyho volba, nakolik C64 bude C64. Tohle je davno za hranici cehokoliv. A delat se da spousta veci, nez jen nesouhlasit... Treba se i na vsechno vysrat, ve svetle oslav podobnych silenosti :( Psat jako vyhodu stereo SID ? To neni SID. Je to prachsprosta emulace, buchvi jake kvality. Psat u 1541 Ultimate NEVYHODU chybejici grafickej vystup ? Nepdoporu stereo SIDu ? To si snad delas prdel, nebo si zhulenej. Uprimne, opravdu nemam slov !!!

02.06.2015 - PCH

Chlapče ... realita dnešních dní ... Myslím, že se jedná o tak raritní zařízení,které má "COSI" společného s C64, že o jeho existenci nemůžeme mlčet. Můžeme dělat, že s tím nesouhlasíme, ale to je tak všechno co můžeme :-p

02.06.2015 - Ray

Je to jen emulator ala Vice. C64 degraduje na klavesnici. Je ostudou, ze se na tomto serveru nachazi takovato "recenze" a stydim se za to, ze to bezi na mych serverech :(

28.05.2015 - PCH

Jasně. Chystám se testovat jednotlivé jádra pořádně. problém je pouze zatím v tom, že jsem chtěl začít holt Amigou a pořád nesehnal monitor, který by byl schopen se přizpůsobit frequenci 31kHz. Na internetu je žalostně málo informací. Zatím jsem spustil jen jádro PCEngine ( ůspěšně ) , ale pokračování určitě bude :)

28.05.2015 - Jack_Free

Díky za recenzi, zas mám důvod šetřit penízky.
Byla by možnost otestovat také ostatní podporované jádra dalších systémů a napsat kompletní seznam ?
A míru použitelnosti těchto jader pro hraní her ?

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic