HRA

Ghosts
Herní styl Pac Man
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1984
Programátor (Unknown)
Grafik (Unknown)

INTRO

Literatura Commodore klubu Ardan !! 16.12.2019
LHS
Díky PCHově operativní činnosti se podařilo zachránit a zaarchivovat sbírku Marcusových disket a s ní i značnou část literatury vydávané Commodore klubem Ardan v GEOSu. Jednoho dne jsem se pokusil tyto dokumenty nějakým způsobem převést nejlépe do PDF.

Hlavní problém byl najít co nejjednodušší způsob tisku z C64 do elektronické podoby. Jakkoli to zní v souvislosti s C64 nepatřičně, GEOS je poměrně hardwarově náročný, pokud ho chce jeden provozovat, aniž by z toho skočil do zdi.
Vhodné je mít myš, REU (nebo jinou paměť a nejlépe takové velikosti, aby šla provozovat RAM 1581), disketovku 1581 a ještě alespoň jednu 1541.

Vyzkoušel jsem několik slepých uliček, víceméně funkční postup byl použít na 1541 Ultimate emulaci tiskárny, ale jeho velká nevýhoda byla pomalost (jako skutečná tiskárna k C64), když tisk 16ti stránek z GeoPublish do PNG trval cca 2 hodiny.
Nakonec jsem tisk prováděl ve WinVICE3.1 (ve warp módu) s emulací tiskárny Star NL10 (která ukládá vytištěné stránky ve formátu BMP) a v GEOSu 2.0. Výsledek je hodně tečkovaný (asi aby co nejvíce evokoval splašený hřebík), proto bylo stránky ještě nutné prohnat filtrem "obrys" grafického editoru, vytisknout do PDF a to nakonec ještě ořezat.

V některých případech byl trochu problém s fonty, protože GEOS aplikace umí použít prvních sedm fontů na disketě. Pokud není nalezen font, v kterém byl text vytvořen, jeho jméno není možné zjistit a použije se systémový GEOS font (ale toto se mi snad u všech dokumentů podařilo vyřešit). Některé dokumenty nejsou kompletní, asi u dvou nebo tří došlo ke ztrátě části textu (asi) vinou chyby na disketě.

Dnešní várka literatury obsahuje množství návodů na hry a na pár programů, 5 čísel časopisu Splash! a také jeho předchůdce "úvodník katalogu", kompletní serii herních návodů Game Power nebo balík 90ti herních recenzí. Některé návody se už nacházejí nascanované ve zdejší sekci literatura, ale nyní si je konečně můžete vychutnat v kvalitě "floppy disk rip".
výčet neúspěšných pokusů zahrnuje např

- Nezdar s GEOS konvertorem z GeoPublish do postscript i WIN utilitou VMPS801.
- Qwikpik nedokáže do RAM drive po bootu nakopírovat GeoPublish.
- TopDesk 2.5, který umí používat tři drivy najednou (na rozdíl od DeskTopu 2.0), se cracknutý vyskytuje pouze v počeštěné verzi.
- Úplně na každé stránce všechny tištěné řádky začínaly znakem "?", což naštěstí jde lehce oříznout.
- Když je tisknutá stránka širší něž možnosti emulované NL10, je výsledná BMP rozhozená.
- Použitý VICE při tisku několika stránek najednou neumí ukládat do samostatných souborů, každá vytištěná stránka v BMP se musela přejmenovat, jinak byla přepsána stránkou následující.
- Zkoušel jsem i aktualizovaný GEOS MegaPatch 3.3r5 s TopDeskem 4.1, ale tisk byl špatný, na každé stránce se vyskytovalo několik řádků, které byly posunuté doprava oproti ostatním.

LHS

a PCH dodává ... všechnu tuto literaturu naleznete v sekci Literatura :)

Nový příspěvek do diskuze

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

27.12.2019 - lasice

paráda díky moc, jakéo kluk jsem nějakou literaturu taky měl, ale bohužel je to vše pryč...

20.12.2019 - PCH

Mimochodem. Těch dokumentů, co LHS dodal je přesně 54 !!

17.12.2019 - wankes

Byl jsem s nimi v kontaktu, stejně tak i s kluky z Vlčnova.
Literaturu jsme jim prodávali v komisi v Bazaru na Kopečné DAMAT tehdy

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic