Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
32 Hardware
16 Hra
12 Párty
7 Programování
12 Sofware

HRA

Ilpo-sed?n seikkailut osa 6/46
Herní styl Text only
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1986
Programátor Jukka Sakki
Grafik (None)

INTRO

CS Utility


Utility od československých autorů nebo do češtiny přeložené je téma na které bych chtěl zaměřit tento článek. Není v mých silách ho beze zbytku vyčerpat, neboť existuje relativně velké množství utilit, které byly sice Čechy nebo Slováky vytvořeny či přeloženy, ale jedná se o malé jednorázové programy (často nepříliš dotažené). Budou zde tedy pouze utility, které já osobně považuji za zmínění hodné - (relativně) kvalitní a polozapomenuté. Pokud zde někdo nenarazí na utilitu, kterou dělal nebo si jen oblíbil, nechť své rozčarování nasměruje svého vlastního článku. O co přicházíme, je možné nalézt třeba v 8bit archivu. Nehodlám ani zmiňovat notoricky známé utility typu TFX nebo programy pro IDE64.

Díky Visáčovo archivu se dochoval program od skupiny Trash - Znakor. Malá utilita, která umí převádět multicolor bitmapy na charset. Stejná skupina vydala i vcelku nevšední noter 44col message writer+, který umožňuje psát na jeden řádek 44 znaků (nechápu, proč ne rovnou 46; asi by to bylo moc složitý, protože by tam byly písmena napůl ve spritu a v charu....). Po rozpadu skupiny Trash z jejích trosek vznikla firma Druid Software, která udělala několik komerčních programů pro tuzemský trh. Jedním, který se mi podařilo zachránit, byl program CSL 3.0 z roku 1992. Program na výuku S-Z-Š-Ž. Autorem je SAO /Trash, program má relativně vysokou úroveň technického zpracování a obsahuje i český charset.

Pod hlavičkou Druid software byl vydán i Protext 2.0. Originální český textový editor s několika pokročilými funkcemi, dle recenzí směle konkurující nejlepším profesionálním textovým editorům na C64. Jeho autorem je Jan Vorlíček a byl vydán v roce 1994.

Další výukový program je Landi-M. Obsahuje slovníky a testy pro několik světových jazyků, druhá disketa obsahuje speaker. I tento program má vysokou technickou úroveň (i když speaker asi nebude 100% originální kód), autorem je skupina M.K.C.S., v které působil M. Keller. Více jsem o tomto programu nezjistil a je pro mne obestřen záhadou. Disponuji jeho originálkou (kdysi byla u nějakého C64, který jsem snad koupil), nikdy jsem o něm neslyšel, nikdy jsem neslyšel ani o jeho autorovi, přitom je z programu patrné, že musel ve své době (rok 1992) patřit k těm zdatnějším lidem aktivních u nás na C64.

Již v prvním díle o česko-slovenských hrách bylo zmíněno, že Michal Bačík kromě her udělal pod hlavičkou New Entry i pár utilit.Většina jich byla určena pro usnadnění vývoje her. Zde je seznam několika z nich doplněný o krátký popis:

Mespan - program na tvorbu animovaných screenů. Jako pozadí se nahraje multicolorový obrázek, přidá se hudba, přidají se sprity, ke kterým se nadefinují tabulky s pohyby a animacemi, následně je i vše možné linkovat do jednoho souboru a spustit.
Studio de luxe + Level maker de luxe: relativně povedená utilita na tvorbu levelů plošinovek (z charsetu), kterou sráží rozdělení na dva různé programy. V prvním se edituje charset a skládají se z něj dlaždice, šikovně provedná pracovní plocha má mnoho funkcí a ovládání z menu. Výsledek se uloží na disketu a v druhém programu se z dlaždic skládá mapa levelu. Jako ukázková grafika je uložen level ze hry Spheron.
Font size converter - vše říkající název. Do programu se nahraje charset, který je možné převést na jiné velikosti (např. z 1x1 na 2x2).
F.X. editor je program na tvorbu zvuků do her, opět na svoji dobu poměrně povedený. Má svůj vlastní player, takže s hudbou např. TFX nebo DMC bude kolidovat, ale pro zvuky samotné to byla utilitka vhodná (dnes již samozřejmě překonaná). Fast Disk Set byla kolekce několika drobných utilit pro práci s disketou.

Utilita podobného ražení jako Mespan byl i Sprite Assembler od skupiny Unreal. Výstupní produkt byla data pohybu spritů a k nim player, který se přehrával podobně jako hudba. K němu se váže zajímavá historka, díky které jsem se rozhodl ho sem zařadit. V době svého vzniku (polovina 90tých let) se jednalo o komerční produkt. Jediná kopie byla prodána (možná věnována) skupině Citadel, ti ji pravděpodobně do žádného vydaného produktu nevyužili. Na internetu putují různé verze a jak nedavno PCH a Sigi zjistili, žádná z nich není plně funkční (neaktivovaná práce s disketou). Tu si museli vyžádat u autora (Ray). Z toho vychází, že s vyjímkou samotného autora, tato poměrně propracovaná utilita nikdy nebyla použita (nikdo neměl plnou verzi a nikomu to nevadilo). Nalezená funkční verze je navíc v češtině.

Printfox – legendární profesionální textový editor pro C64, ve kterém bylo vytvořeno nemálo dokumentů, byl kdysi přeložen do češtiny. Kdo se o jeho překlad postaral nevím jistě, při nahrávání se zobrazí logo "firmy" Trsek software (kdo ty doby pamatuje, udělá se úsudek sám)... Seriozním prodejem softwaru pro C64 se zabývala firma CPC software, provázaná s C64 klubem Vlčnov, a ta se pravděpodně postarala o překlad, který pak prodávala. Podařilo se mi ho zachránit z diskety, která obsahuje i několik fontů a ostatní pomocné programy. A která má dosud ochranu proti kopírování. Na 1541U jsem udělal prázdnou disketu G64 a namountil jako č.8, propojil jí s reálnou 1541-II č.9 (nepředělanou na zdroj k C64), na C64 jsem pustil nibbler Maverick a disketu překopíroval. Ochrana proti kopírování se tak přenesla spolu s daty.

Po Printfoxu musí logicky následovat další profesionální textový editor, od něhož existovala česká verze - Vizawrite. S překvapením zjišťuji, že ho ve svém archivu nemám, naštěstí mě zachránilo, že na stránce Oldcomp ho nahrál člověk s nickem Jack, nad to i s nascanovaným českým návodem, který byl přesunut bez jeho vědomí do zdejší sekce literatura. Údajně existovalo více českých verzí Vizawrite, které neměly navzájem kompatibilní font.

K nalezení (např. na CSDB) jsou utility od zdejších demo skupin jako Trash, Citadel, Rush, Death, Anubis, Cult, React, Commo Bam a další. Jejich produkty na poli utilit, ač v kvalitním provedení, byly povětšinou mírně tuctové (s vyjímkou těch co dělal TSD /Anubis, což byl ovšem Polák) - notery, packery, jednoúčelové disktooly, music playery (jako příklad uvedu Sequencer od Visáče - program pro záznam samplů), případně modifikace existujících utilit, např. hudebních nebo grafických editorů. Jeden z těch více povedených programů, který předčí většinu jemu podobných, je Scroll Writer od skupiny Cult. Textový editor pro scrolltext, který má několik šikovných funkcí pro pohodlnější editaci.

Před časem jsem přišel k několika číslům časopisů C64 magazín a jeho předchůdce View (ke stažení v sekci Literatura). Kromě jiného obsahovaly zmínky o různých víceméně komerčních českých programech pro C64, se kterými jsem se nikdy nesetkal a dnes je asi můžeme považovat za ztracené. Např. textové editory Renda, Protext 1, nedokončený CS Text od firmy Billa Hlohovec, Fonteditor a Plotbasic od stejné firmy. LUNI a Language studio od CPC Software, což měly být snad výukové programy angličtiny a němčiny (nevím jestli nějak nesouvisely s výše popsaným Landi-M). Twi Base - databáze od Druid Software. Fotbalmania 2.0 pro tvorbu statistik z fotbalových výsledků, taktéž od CPC. V časopisu Splash! bylo pár zmínek o programu OS OKNA64 od firmy CDG, což měl snad být nějaký ambiciosní projekt operačního systému pro C64, možná podobný GEOSu. Ani tento software nebyl dokončen.

Na závěr jako bonus přidávám cover disky k časopisům Splash! 5 až 8, které obsahují i pár programů, které souvisí s tematem tohoto článku, např. Tooltime od Unreal. A cover disk C64 Magazin 20+21. Ten obsahuje (jinou) českou verzi Printfoxu a několik článků, které se z ekonomických důvodů nevešly do papírového čísla.

Všechny zmíněné programy můžete stahovat opět zde.

LHS

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

08.03.2017 - LHS

to jaZbudejovic: sem s tím, všechno beru :-)
lhs(at)centrum.cz

17.02.2017 - jaZbudejovic

fotbalmaniu mam na diskete bezela na c128 a byla psana v basicu. Jednoho dne (a uz to nebude trvat dlouho) vyndam z archivu svych odhadem tak 500 disket a mozna 100 kazet a proberu to. :)

12.03.2016 - Comos

Trsek strikes back !

13.02.2016 - LHS

Tak zaleť udělat pořádek do sekce literatura a pak ať už tu konečně přistane ten článek, jak jsem ti ho posral prvního ledna.

12.02.2016 - PCH

nene !! Jaaaa jsem letadlo !!

29.01.2016 - ray

Nene, ja jsem letadlo !

08.01.2016 - PCH

vsichni jsme .... :-)

06.01.2016 - F6

slava, jsem kokot!

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic