HRA

Internat
Herní styl Miscellaneous
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1987
Programátor Stefan Bels
Grafik (Unknown)

INTRO

Komerční hry pro C64 od československých autorů.

Původně jsem chtěl pouze sepsat seznam her od New Entry (žil jsem v domnění, že jich je něco kolem 5ti), což byla zdejší nejaktivnější skupina, co se týče tvorby komerčních her pro C64. Postupně se ale seznam her od této skupiny začal rozrůstat a nacházel jsem i další hry, o jejichž existenci jsem neměl ani tušení a které také mají české nebo slovenské autory. Bohužel nejsem schopen přiložit k předkládanému seznamu žádné podrobnosti ani „historky z kódování“, většinu autorů neznám, pouze s některými jsem se párkrát potkal na Bytefestu nebo Foreveru. Některé hry byly vydány pod skupinou 59 Production, tyto hry málokdy obsahovaly credits, ale z dostupných informací v ní více méně působili stejní autoři, jako ve skupině New Entry. Většinu dat jsem čerpal z vlastních vzpomínek (velice ubohý zdroj…), CSDB, gamebase64 a část jsem vytěžil z archivu disket Allitaice /Citadel (který mi kdysi věnoval na Bytefestu).

Je velmi pravděpodobné, že tento seznam není kompletní a nějaká hra mi unikla. Základní kriterium bylo stanoveno jako „komerční hra z 90tých let pro celoevropskou distribuci“. Z toho důvodu zde nejsou české textové hry, které by vydaly (a doufám, že vydají) na ještě větší článek (ač se to mnohým může zdát nemožné; pak už snad ustanou ty přiblbý dotazy typu: „Hele, Commodoristi, máte vůbec nějaký český textovky?“). Stejně tak chybí české překlady zahraničních her. Dále zde záměrně nejsou hry např. od Commo Bam, Falconsoft nebo Unreal a další, které ač na vysoké úrovni (a s anglickými texty), nenaplňují zcela uvedené kriterium. Pokud budete mít tipy na nějaké další hry, nebo jakékoli další postřehy, podělte se o ně s námi v diskuzi.

Většina zde uvedených her byla distribuována v německých C64 časopisech Game On, 64'er, Magic Disk nebo Loadstar (vycházel pouze na disketě).

K nejaktivnějším autorům uvedených her patřil coder Michal Bačík (alias Rogue /Cult), grafik Vladimír Kalný (alias Reign /Rush) a muzikant Ondřej Matějka (alias Mateus /Trash), kteří spolu tvořili výše zmíněnou skupinu New Entry. Rogue /Cult mezi roky 1992 až 1997 nakódoval minimálně 20 her vysoké (některé velmi vysoké) úrovně, navíc je autorem i několika utilit.

Celý archiv popisovaných her můžete stahovat zde.
LHS


Arc Doors

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Vladimir Kalny, Gerard Kubiny, Ondrej Matejka
Rok: 1994, vyšlo v Game On 1994/05

Popis:

Asi nejznámější zářez od New Entry. Logická hra, žába z horního pohledu skáče po kamenech, mizejících leknínových listech a bublinách ve vodě a zároveň se vyhýbá želvám, krabům, hejnům much a další havěti. Úkolem je nalézt klíč, který odemkne cestu ven z levelu a pak do tohoto východu doskákat. Celé je to potřeba stihnout v určeném času. Na GTW64 je možné se dočíst, že byl chystán druhý díl této hry, ale nebyl dokončen a nedochovalo se ani žádné preview.


Brain Spasm

Skupina: 59 Production
Autoři: neuvedeno (pravděpodobně Michal Bacik, Rastislav Smutny)
Rok: 1994, vyšlo v Game On 1994/11

Popis:

Na hracím poli se podél okrajů objevují čtverce s různými symboly, hráčovým úkolem je přesouvat je tak, aby tvořily dvojce, které následně zmizí. Čtverci se určí směr a ten se rozjede, dokud nenarazí na překážku – okraj nebo diamant, které náhodně objevují.


Cannon Craze

Skupina: New Entry, Electric Brains
Autoři: Michal Bacik, Nikaj Eijk, Ondrej Matejka
Rok: 1995, vyšlo v 64'er 1997/04

Popis:

Vesmírná střílečka pro jednoho nebo dva hráče. Na okraji obrazovky jsou dvě děla, jedno se pohybuje vertikálně a druhé horizontálně. Na ně útočí různé nepřátelské rakety, které se musí sestřelovat, občas prolétne i nějaký bonus.


Celtix

Skupina: New Entry
Autoři: Neuvedeno (pravděpodobně Michal Bacik, Vladimir Kalny, Ondrej Matejka)
Rok: 1995, vyšlo v Loadstar #157

Popis:

Logická hra a střílečka, na obrazovce pomalu padají balónky, které mění barvu a velikost, úkolem hráče je vystřelovat je zpět do výšky a zabránit tak pádu na zem. Hraje se na co nejdelší čas do pádu.


Custer

Skupina: Hexagone Entertainment
Autoři: Jakub Rezek, Vladimir Kalny, Ondrej Matejka
Rok: 1996, vyšlo v 64'er 1996/07

Popis:

Dva hráči (může hrát i počítač) soupeří v přesypávání kuliček v okénkách. Logická hra, kuličky z vybraného okénka se přesypou do vedlejších (pokud je jich hodně, tak i soupeřových), hra končí, když jeden z hráčů vyprázdní všechna svoje malá okénka a vítězí ten, kdo má víc kuliček ve velkém okénku.


Decent Strip Poker

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Vladimir Kalny, Blues Muz
Rok: 1995

Popis:

Karetní hra, jak napoví název a screenshot… Pouze preview (které se pořádně nedá hrát), plnou verzi není možné nalézt, pravděpodobně nebyla nikdy dokončena.


Denniffia (Incinerator)

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Nikaj Eijk, Blues Muz
Rok: 1995, vyšlo v 64'er 1996/08

Popis:

Střílečka s raketkou ve stylu R-Type. Nejdřív se letí s raketkou doprava, na konci se letí zpět levelem doleva. Od této hry bylo vydáno preview pod jménem Incinerator.


Eggman / Lemon Blues

Skupina: 59 Production
Autoři: Michal Bacik, Ondrej Matejka
Rok: 1992 / 1994, vyšlo v Magic Disk 64 1994/06

Popis:

Eggman - v bludišti se nacházejí tři žlutá vejce, několik fialových, sem tam překážky a příšerky. Logická hra, ve které hráč ovládá (snad) kuře a za úkol má srovnat žlutá vejce do řady. Na stejném "enginu" byla vytvořena hra Lemon Blues, s vylepšenou grafikou, kde hráč ovládá traktor a rovná do řady citrony.Entity

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Vladimir Kalny, Ondrej Matejka
Rok: 1994, vyšlo v Magic Disk 64 1994/05
Popis:

Další logická hra, cílem je za co nejkratší čas a počet tahů převést na druhou stranu hracího pole černé a bílé kameny.


Flappy

Skupina: 59 Production
Autoři: Michal Bacik
Rok: 1992
Popis:

Panáček v bludišti má za úkol dotlačit šedivou kouli na žlutý podstavec. V tom mu brání pohybující se příšerky a fialové koule. I když na příšerky může sbírat střely, hra je celkově dost nehratelná.


Foton

Skupina: Trash
Autoři: Honza Hlavaty, Ondrej Matejka
Rok: 1992
Popis:

Legendární logická hra od skupiny Trash. Nevím, zda se jednalo o komerční hru, nebo scenerský produkt. Po obrazovce se pohybuje kulička – foton, hráčovým úkolem je ve stanoveném čase přestavit zrcadla tak, aby se foton odrazil do východu z levelu, aniž by narazil do zdi. Preview obsahovalo první dva levely.

Las Vegas

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Vladimir Kalny, Jan Sochor, Blues Muz
Rok: 1995, vyšlo v 64'er 1996/02
Popis:

Karetní hra Solitaire pro C64. Na výběr jsou tři různé herní varianty a šest sad karet s různou grafikou.


Magical Formula

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Nikaj Eijk, Martijn Schutten
Rok: 1997, vyšlo v 64'er 1997/07
Popis:

Jedna z mých nejoblíbenějších her na C64 a pravděpodobně poslední od New Entry. Plošinovka se šnekem, který má za úkol v jednom levelu vysbírat předměty, v dalším vyřídit nepřátele, jindy se utkat s bossem. Skvělá grafika, hudba i hratelnost, klasický střih plošinovky ozvláštněný několika detaily. Vypadávající bonusy, znovu se objevující nepřátelé, někdy po vyřízení bosse ještě není konec levelu atd.


Pra-se

Skupina: 59 Production
Autoři: neuvedeno (pravděpodobně Michal Bacik, Ondrej Matejka)
Rok: 1995, vyšlo v Magic Disk 64 1995/02
Popis:

Klon Tetrisu, v horní a dolní části obrazovky je řada svislých drah, z těch horních vypadávají kostky různých tvarů. Hráč uprostřed obrazovky ovládá plošinu, na kterou kostky chytá a vyklápí do dolních drah. Když složí dvojici stejných tvarů, zmizí. Když některá z dolních drah přeteče, hra končí.


Pozitronic

Skupina: 59 Production
Autoři: neuvedeno (pravděpodobně Michal Bacik, Ondrej Matejka)
Rok: 1994, vyšlo v Game On 1995/02
Popis:

Variace na stolní fotbal, dva hráči mají míč a branku modré a červené barvy a úkolem je dostat svůj (nebo odrazit soupeřův) míč do soupeřovy branky. Hraje se určitý čas, pak se hráči přesunou na další hrací pole, kde se změní pozice branek a na hřišti se objeví překážky.

Queens

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Vladimir Kalny, Rastislav Smutny
Rok: 1994, vyšlo v Game On 1994/10
Popis:

Klasická desková hra - šachová dáma. Potěšující je, že hra není jen pro dva, ale lze hrát i proti počítači a na výběr je několik obtížností.

R - The Ultimate Joystick Killer

Skupina:  neuvedeno
Autoři: Radek Svarz, Vladimir Kalny, Blues Muz
Rok: 1997, vyšlo v 64'er 1998/01
Popis:

Souboj dvou hráčů v rychlosti klikání joystickem. Hrací pole obsahuje dvě stejně velké skupiny modrých a červených čtverců, hráči mají za úkol terčíkem klikat na svoji barvu, čímž čtverce mizí. Kdo první vymaže všechny svoje čtverce, vyhrává.


Squares (Isolation)

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Nikaj Eijk, Martijn Schutten
Rok: 1994, vyšlo v 64'er 1997/08
Popis:

Piškvorky pro 2 až 4 hráče (nelze hrát proti počítači). Pro ozvláštnění po hracím poli skáčou modré balónky. Preview hry mělo název Isolation.


T-Tris

Skupina: Trash
Autoři: Lucky /Trash, Montana /Cult,Rastislav Smutny
Rok: 1992
Popis:

Druhá mě známá hra od skupiny Trash, klon Tetrisu, jeden z těch méně povedených. Hezký úvodní screen, ve hře ovšem grafika minimální. Ve hře se postupuje v úrovních, postup na další level nastane, když se hráčovi podaří zlikvidovat děrované kostky. O komerční hru nejspíše nešlo.

Techno Plyn / Mine Field

Skupina: 59 Production
Autoři: neuvedeno (pravděpodobně Michal Bacik, Ondrej Matejka)
Rok: 1994, vyšlo v Game On 1994/09
Popis:

Hra na způsob Pacmana. Stíhačka létá bludištěm, má za úkol vysbírat všechny kuličky a vyhýbat se lebkám a případně je ostřelovat. Obsahuje scrollovací grafiku a v dolní části obrazovky je vidět mapa i s pohyby nepřátel. Hra Techno Plyn byla postavena na hře Mine Field z roku 1990.


Ratan Ballads / Powers Of Gloom

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Ondrej Matejka
Rok: 1996, vyšlo v Loadstar #151 / 1992
Popis:

Hra Ratan Ballads byla již dříve (1992) vydána pod jménem Powers Of Gloom a skupinou 59 Production. V novější verzi byla vylepšena grafika a hudba. Plošinovka, panáček chodí z místnosti do místnosti, sbírá klíče, meče, šípy a další předměty, vyhýbá se nepřátelům, leze po žebřících, otevírá dveře atd.


Spheron

Skupina: neuvedeno
Autoři: Michal Bacik, Robert Jendrisak
Rok: 1992, vyšlo v 64'er Top-Spiele #3
Popis:

Scrollující plošinovka podobná Giana Sisters. Hráč ovládá skákající balonek, v každém levelu se musí sesbírat určitý počet diamantů, aby se otevřel východ. Do cesty se staví řada statických i pohyblivých nepřátel – blesky, plameny, kapky, magnety, šneci atd. Hra má celkem hezkou grafiku (která místy připomíná jiné známnější hry podobného typu) a obsahuje i dost animací, ale hratelnost není úplně nejlepší.

Vision

Skupina: Integrity
Autoři: Radek Svarz, Petr Tyfa, Rastislav Smutny
Rok: 1995, vyšlo v 64'er 1997/04
Popis:

Logická hra podobná dámě. Na šachovnici hráč pohybuje bublinami tak, aby se přeskakovaly, přeskočená bublina praskne a level končí, až zbude jen jedna poslední bublina.

Walkerz

Skupina: New Entry
Autoři: Michal Bacik, Vladimir Kalny, Ondrej Matejka
Rok: 1995
Popis:

Hra náročná na postřeh a rychlost, vzdáleně připomínající Lemmings. Po obrazovce se prochází různou rychlostí malí panáčkové, v cestě mají několik děr a úkolem hráče je pomocí jediné plošiny tyto díry zakrývat, aby do nich panáčkové nepadali.

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

18.04.2021 - Werki

Klon Brain Spasm sa da priamo z webu zahrat aj tu https://www.kvizmajster.sk/spojky/ Pridam jednu zaujimavost. Kedze sme boli vtedy studenti uciaci sa povinne rustinu a internet s informaciami neexistoval, Miso sa do Flappyho (jeho prvotiny) podpisal ako "cracked by" :)

20.12.2018 - Allitaice

Teda teď jsem narazil na tenhle seznam, když jsem hledal naše staré hry pro prezentaci prgacím mláďatům na pyvo.cz. LHS, klobouk dolů. @Alex, @Vladin - dejte vedet dopredu, az se priste budete chystat na Bytefest.

02.05.2017 - lucky/CULT (ex-Rush,ex-Trash)

Nostalgie...ten tetris měl být klon Fukova Tetris2 ze ZX, ale nebyl čas a chuť to dodělat, kromě toho to Pina/TRASH poslal do světa jako "originál", aby měl body jako swapper ;-) Super časy to ale byly, Rogue/CULT je excelentní kodér, dodnes vzpomínám jak ho Reign/RUSH na párty na slovensku nutil nad hromadou porno časopisů udělat nějakou sexy hru, asi z toho byl ten strippoker potom... Párty v KV, spaní u Alexe a Reigna, v Praze u Mateuse, rivalita mezi Rush a Trash a nakonec to stejně převálcoval CuLT :-D Divoké CULT party na Slovensku, mladí a neklidní jsme byli :-D

31.03.2016 - chyba mi

Chyba tam Pinz od Lost Generation :)

31.03.2016 - chyba mi

Chyba tam Pinz od Lost Generation :)

31.03.2015 - F6

Konečně jsem našel čas některé ty hry vyzkoušet. Jsou skvělé. Dík za článek.

27.11.2014 - Alex/Rush

Našel jsem to - http://www.gamebase64.com/game.php?id=4669&d=18 Akorát je to nějakej re-release, protože to určitě nebylo 1997, ale spíš tak 1991. Myslím, že Digital Expressions runoval Ládín ještě před New Entry. Alex

27.11.2014 - Alex/Rush

Pro Ládína jsem tenkrát kódoval a ozvučil jednu jednoduchou gamesku (Mayhem) a bylo to docela seriózně zaplaceno. Slušně jsem si za ten honorář popařil. Cool časy... Alex/Rush

21.11.2014 - Bacillus/TRC+SCS

Taky si pamatuju na ten sampler od Pepy :) Byla to docela sranda...
Taky snad někde vyhrabu nějaké staré CZ stuff a pošlu je.

11.11.2014 - PCH

Crayone. Ty ztraceny kamaráde :-) pošli. Díky.nejlépe pres uschovnu na info /zav/ strechybratex.cz ... A čekám ze se někdy objeví s na Schlimeisch party :-)

10.11.2014 - crayon/Hokuto Force

PCH> jestli chceš, tak mám nějaký archiv z těch let, ale je to pěknej "mashup"! Takže jestli se ti chce to prolézat (cca 24 MB), tak ti to mohu poslat na mail. Jsou to diskety, které jsme si převedl do PC, než jsem odložil starej C64 hardware k věčnému spánku.

10.11.2014 - LHS

Na Schlimeischi dával k dobru Visáč historku, jak dělal sample do hry Vision. Že je Allitaince namluvil na kazetu a Visáč to pak svojim samplerem zaznamenal :-)

10.11.2014 - LHS

A nevíte někdo něco o hře Archmage? Mam ty diskety od Allitaince a tam je prv, který dělali s L. Kalným. Byla to nějaká příšera v bludišti, ale velmi ranná verze a v žádnym archivu na netu se tahle hra nevyskytuje.

10.11.2014 - PCH

Ale ! To se to rozjelo :)
Samořejmě, že budu rád za časopis a vrznu jej ( pokud to nebude odporovat autorským zákonům :) do sekce literatura .. mail : petr.chlud ( zavinac ) centrum.cz ... díky !

09.11.2014 - crayon/Hokuto Force

Super Jakube!
Já jsem pro! Rád si počtu. Excalibur jsem si kupoválal, ale už je v propadlišti dějin. Hodně jsem cestoval po republice, takže drobnosti museli jít pryč a nejen to. Dneska všechno nacpem do noťasu a je to. Pamatuješ na tu srandu na poště, když jsi rozesílal lidem diskety ?! 14 dní trvalo, než jsem dostal odpověď od příjemce zásilky. Měj se!
PS: STAMP BACK ! :)

09.11.2014 - Bacillus/TRC+SCS

:) krásné vzpomínky...
Pamatuju si, že jsem svoji hru (výše uvedený Custer) prodal do Německa a peněz to byla na tu dobu fakt dost...
Jinak Michal Bacik má firmu Lonely Cat Games (http://www.lonelycatgames.com ) a stále se věnuje programování..., co vím Vláďa Kalný je stále ve Varech a Ondra Matějka dělá profi hudbu do her, Radek Švarz se stále věnuje IT :)
Právě jsem dokončil scanování časopisu Excalibur, kam jsem spolu s Radkem Švarzem na začátku devadesátých let psal recenze C64 her - pokud chcete, pošlu :)))

06.11.2014 - crayon/Hokuto Force

Kdo si pamatuje zlaté 90é léta na C64, tak doporučuji Arc Doors od New Entry. Tehdy dělal grafiku Vláďa Kalný z Karlových Varů a moc se mi to líbilo. Říkal mi tenkrát v r. 1994, že dostanou peníze v markách od německého časopisu. Hodně jsem mu fandil. Okolo r. 1999 jsem se s ním opět setkal ve Varech, ale už byl mimo scénu. Dělal v jedné videopůjčovně s přítelkyní a za peníze ze hry si koupil PC. Chvíli smažil hry ala DOOM, pak se marně snažil něco udělat, ale vzdal to.
Měj jsem podobný osud, ale scéna mě přivedla nazpět.
crayon/Hokuto Force

04.11.2014 - LHS

Bral jsem to tak, že za ně autoři (pravděpodobně) dostali zaplaceno a hráči si je zaplatili v rámci ceny časopisu. Ale jestli jsem tě nevhodně zvoleným nadpisem urazil, tak se omlouvám.

01.11.2014 - F6

Ty hry se u nás někde prodávaly, že byly komerční? Nikdy jsem ani jednu neviděl. Píšeš u nich, kde vyšly, ale to jsou nějaké německé diskety k časopisům ne? U nás nebyla pevná česká distribuce tak jako byla Proxima pro ZX?

20.10.2014 - Comos

Když jsem se podíval na screenshot hry Magical Formula, bylo mě hned jasné odkud ji znám.Stejná grafika byla vesměs použíta v mé oblíbené hře Speedy Slug (http://csdb.dk/release/?id=11442 ), teď jen otázka co přišlo dřív.Kromě Speedy Slug je na podobné téma též dobrá hra Sonny The Snail.Na originálku Fotona jsem se před časem ptal Piny a tenkrát ji prej 2H poslal na disketě s primitivní ochranou do SCS+TRC,takže jen cracklá verze existuje.

20.10.2014 - solaris104

Díky za pěkný článek.

20.10.2014 - Robert Wankes

Opravdu skvělý článek !!! Vůbec jsem netušil, že toho češi na C64 dělali tolik v tak perfektní kvalitě !!!
Malý dodatek - co se týká Flappy, jestli se nepletu, ta je původně japonská od Nintenda.
http://en.wikipedia.org/wiki/Flappy
Poté byla předělána na spoustu dalších formátů, včetně Sharp MZ a PMD.

19.10.2014 - PCH

Hele .. tohle je neuvěřitelný a dost kompetní seznam !!! Klobouk dolů LHS :)

Advert

Hardcode and datamining by PCH of UNREAL, Hardware guru by RAY of UNREAL, Bugs report by SILLICON of UNREAL
UNREAL 2014-2021 Czech republic