HRA

Boxes
Herní styl Logical Game
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1993
Programátor Zoltán Gál
Grafik (Unknown)

INTRO

Hry pro C64 od československých autorů - díl 3: Textovky

Během uplynulých let jsem vypátrával a hromadil české textovky na C64. Je to docela paradoxní, protože sám textovky hrát neumím a ani mě nijak zvlášť nebaví. Svůj archiv jsem posílal několika lidem, ale nikdy nebyl nikde uceleně vystaven. Proto vznikl tento článek. Díky výše uvedenému faktu se nebude jednat ani tak o článek o textovkách, jako spíše o seznam textovek. Komu se bude zdát nedostatečný, nechť napíše svůj vlastní a tento mi omlátí příležitostně o hlavu.

Většina textovek je jednofilových, často jsou psány pouze v basicu a v originálním C64 fontu. Jako první se podíváme na disky CzechTxt1-4, kde je mix textovek od různých autorů, různých stylů a příběhů. Jsou zde klasické chodící textovky i takové, kde hráč převážně obchoduje. Některé z nich vyšly v době vzniku na více platformách, např. Podraz, ÚV KSČ nebo A to snad ne. Ne nutně je tvořili vždy stejní autoři, Podraz (originálně od Fr. Fuky na Spectru) se na C64 vyskytuje v několika verzích. Technicky nejpovedenější byl Tajuplný hrad, obsahuje český font, hudbu a její autor působil v demoskupinách Death a Cult.

CzechTxt1 : imperator, tajuplny hrad, centaur 2001, uv ksc, podraz, uhlobaron, dallas oel, detektiv, limonada, chammurapi
CzechTxt2 : diktator, rock, super adventure,poklad azteku, godzilla, shokosugi ninja
CzechTxt3 : rox'n'roll, taipan, atosnadne!-1,atosnadne!-2, vychodni banka
CzechTxt4 : podraz, podraz III, vrazda na zamku, tony, akce triton, supeadventure II

Většina výše uvedených textovek mezi českými commodoristy kolovala a byla známá. Překvapivě existovalo relativně velké množství kvalitně udělaných textovek od skupiny Jengs, které téměř nikdo neznal. Pokud mne paměť neklame (a na to bych nevsadil zlámanou grešli), jejich autorem je Marek Vít, který dnes provozuje firmu Vitware a byly prodávány C64 klubem Vlčnov v době, kdy vydávali C64 magazin (pár čísel jedostupných v sekci literatura
Většinou se jednalo o chodící textovky s dobrodružným nebo sci-fi tématem.


Jengs1 : sherlock holmes, j.e. adventure, j.e.adventure 2, paradise
Jengs2 : mysicky 1, mysicky 2, dangerous quest, danger. quest v2, zachranny clun, paradise v2
Jengs3 : stanice wega, little mice 1, sherlock v2, stanice wega v2

Potom zde máme sérii textovek "No počkej", jejichž tvůrce mimo jiné udělal i Archive Free8bit. Tematicky jsou věnovány autorovu "oblíbenému" učiteli a jeho psu. Byly staženy z textovky.cz, kde se k nim vyskytuje i krátký autorův komentář.Dále zde máme textovku "Dědictví", kterou dělal Karel Polášek, je dohrávaná z diskety a její recenzi najdete v časopisu Splash!5.

Nakonec, jako bonus, jednu originál českou strategickou hru od skupiny Alkay, která se jmenuje Sever proti Jihu. Její recenzi opět najdete v časopisu Splash,tentokrát čísle 1 (a její fuck off v jednom z čísel The Trash news).

Balík textovek můžete stahovat zde. A nezapomeňte ani na textovku Bytefest, kterou stvořili Factor6 a Sillicon a má zde již svůj článek. Pokud opět někdo máte tipy na další textovky zde neuvedené, nebo jiné postřehy, zamiřte do diskuze.

LHS

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

29.08.2015 - holz

inu i já bych si zahrál, jen bych potřeboval vysvětlit několik maličkostí. tou úplně nejzákladnější je jak nahrát další hry z diskety.

07.07.2015 - Jack_Free

Paráda, díky za článek, zavřu se do sklepa a něco si zapařím.....co jiného v takovém horku ?

07.07.2015 - F6

Dik za clanek, nejvic se mi libi Shokosugi Ninja, tam se aspon nemusi premyslet nad syntaxi prikazu :D

Advert

Hardcode and datamining by PCH of UNREAL, Hardware guru by RAY of UNREAL, Bugs report by SILLICON of UNREAL
UNREAL 2014-2021 Czech republic