Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
34 Hardware
19 Hra
12 Párty
7 Programování
14 Sofware

HRA

Animal Fare
Herní styl Memory
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1990
Programátor Joel Epstein
Grafik (Unknown)

INTRO

CS software na C64 - díl č.8, nové objevy

Díky Marcusovu archivu disket se kromě GEOS literatury podařilo najít i několik starých programů z CS produkce, o kterých jsem se rozhodl napsat samostatný článek.

Fotbalmania 2.0

Ještě předtím ale uvedu program od firmy CPC Software, do kterého se zadávají fotbalové výsledky, soupisky týmů a další související data. Poté je z nich možné dělat všelijaké statistiky. Program byl placený a jeho disketa obsahovala data z naší první ligy v letech 86-95 a pro svůj běh vyžaduje (!) cartridge FCIII. O záchranu tohoto programu se postaral fanda C64 jménem Brixi, který ho s Comosovou pomocí vydoloval ze svých starých disket.

Z Marcusova archivu se podařilo zachránit několik dalších textovek, které nebyly uvedeny v minulých článcích:

Honba za diamantem

Dobrodužná textová hra o pátrání po ukradeném diamantu. Herní systém byl inspirovaný hrou "A to snad ne", ovládá se joystickem a kurzorem se hledají klíčová slova.

Únos

Detektivní hra, ve které má hlavní hrdina za úkol sehnat výkupné za svojí unesenou družku. I v této hře není potřeba psát příkazy ručně, ale vybírají se ze seznamu.

Polda

Coverdisk Amiga review č. 12 obsahoval nehratelné preview textovky Polda - kriminálky z L.A. Hra měla kromě textu obsahovat i doprovodné obrázky a vypadala docela nadějně. Tipl bych si, že plná verze nebyla nikdy vydána.

Již v dřívějších článcích byly uvedeny dva výtvory, jejichž jiné verze se nacházely v tomto archivu. Cracknutá hra Sever proti Jihu skupinou Trash (maskují se jiným jménem), opatřená intrem s animací vykradenou ze hry Hollywood poker pro. A textový editor Protext 2.0, na jehož disketě je několik ovladačů pro tiskárny.

Landi

Z minulých článků je znám také program na výuku jazyků. V tomto archivu se nacházela verze Landi v2.01, která se mírně liší od dříve prezentované Landy-M.

Topografie světa

Stejně tak byla nalezena česká verze výukového programu Topografie světa (v originále Topografie wereld), od kterého již známe verzi slovenskou ...

Předpověď počasí

... a dále i do češtiny přeložená utilita Předpověď počasí, v originále Weather forecast (dle zjištění na internetu se oba programy vyskytují ve větším počtu jazykových verzí).

Tower 64

Na coverdisku C64 magazinu č. 17+18 byla docela povedená basicovská verze piškvorek Tower 64, ve které je možné hrát proti počítači. Pochází z dílny C64 klubu Brno.

Dust Heap, Trash news

Před časem jsem měl v plánu jeden z dílů tohoto nepravidelného seriálu věnovat českým diskmágům a party reportům. Nakonec z tohoto nápadu sešlo, protože roztřídit a krátce popsat obsah takovýchto produktů by byla práce spíše pro psychiatra a některé vybrané kousky by otřásly i korejským katem (např. Semtex news od skupiny "U rybníka").

Nyní zde zařazuji alespoň diskmágy od skupiny Trash. Co jsem vyrozuměl z článků, tak byly distribuovány jako putovní disketa - u ní byl seznam s adresami, kdy každý uživatel měl za úkol si disketu zkopírovat, tu původní poslat člověku na seznamu pod sebou a Trash poslat známky jako poplatek. Diskety se jmenovaly Star disk, obsahovaly různé ukázky tvorby, užitečné programy a hlavně diskmág - nejdříve Trash News, později Dust Heap a nakonec zase Trash News. Jejich články jsou plné samochvály na vlastní tvorbu a plivání na (téměř) všechny ostatní.

Archiv obsahoval dva kompletní Star disky, na jednom je první číslo Dust Heapu, na druhém tři čísla Trash News. K dispozici je zde i Dust Heap2, jehož vydání údajně způsobilo personální zemětřesení ve skupině, vedoucí až k jejímu rozpadu. Myslím, že více čísel těchto diskmágů už ani nevyšlo.


Balík popisovaných programů je ke stažení zde.

LHS


Co jsem zatím našel já ... Pééchááá ...

A když uý jsem procházel minulý příspěvek LHSa z časopisů Amiga portal a spol, našel jsem o hře Polda Preview vykládání ... no vykládání ...

Také návod ke zmiňované hře "FotbalMania 2" ...

A trochu EGO (EKG?) zvedající článek někde předpokládám z roku 1993 - 1995, kde se v pozdravu Bacilluse / Citadel objevila i naše, do dnešní doby, existující skupina UNREAL.

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

18.02.2020 - solaris104

Super, nakonec těch českých her je na C64 dost.

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic