Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
34 Hardware
19 Hra
12 Párty
7 Programování
14 Sofware

HRA

Nielson Papers, The
Herní styl Text only
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1984
Programátor Clive Gifford & Robert Y...
Grafik (None)

INTRO

Historie Firmy Commodore

Z originálu Jones Telecomunications & Multimedia Encyclopedia přeložil
Petr Chlud

Společnost Commodore international, byla vedoucím hráčem na trhu elektronických produktů v počátečních letech osobních počítačů. Průkopnická společnost produkovala série úsporných, snadno použitelných počítačů, které přivedly milióny lidí k počítačům. V nejplodnějších letech byla firma Commodore společností s miliardovými obraty, předbíhající jeji konkurenci v technické dokonalosti a převyšující všechny ostatní firmy v prodeji. V osmdesátých letech se zdálo, že mladá organizace ovládne globální počítačový trh. Avšak kombinací špatného hospodaření a slabého marketingu pozice firmy Commodore po desetiletí neustále upadala.
V roce 1994 na Bahamách založená společnost zlikvidovala všechny prostředky a společnost Commodore byla zrušena.

Počítače pro masy

Firmu Commodore založil Jack Tramiel v roce 1954 jak opravnu psacích strojů. Narodil se v Polsku, přežil šest let otrocké práce v Auschwitzu a dalších koncentračních táborech. Po osvobození emigroval do Spojených států a nastoupil zde vojenskou službu. Byl umístněn v New Yorku City a vycvičen jako opravář psacích strojů. Po vojenské službě postavil malou opravářskou dílnu v Bronxu a řídil třeba i taxi. Jako nepokojný vizionář s okem pro nastupující trendy se Tramiel spoléhal na nové technologie jako mechanické a elektromechanické sčítací stroje. Byl bystrý a mnohdy nemilosrdný obchodní stratég. Jeho silná taktika ho provázela rannými úspěchy. Tramiel definoval své programy na deset let dopředu. V roce 1955 Tramiel přestěhoval firmu Commodore do Ontaria v Kanadě. Zde pokračoval v inovacích. Společnost se stala největší výrobou nízkocenového kancelářského zařízení v Kanadě.

V překotných ranných sedmdesátých letech firma Commodore Bussines Machine vstoupila na vratký trh s kalkulačkami a digitálními hodinkami. Zle se tehdy firma poškodila v "kalkulačkové válce". Kolem roku 1976 byl Commodore blízko bankrotu. V této beznadějné době si Tramiel půjčil tři milióny dolarů od kanadského finančníka Irvinga Goulda a koupil MOS technologie, amerického výrobce polovodičů.
Získání společnosti byl klíč k Tramielově filozofii vertikální integrace. Od kontroly zdrojů, produkce, až po distribuci. Commodore držela své náklady velmi nízko a jeho produkty byly vysoce konkurenceschopné . Ve stejný rok byla firma zapsána jako společnost Commodore International na Bahamách, hlavně pro odvod nižších daní. Tramiel přesunul ředitelstí i výrobní základnu na Costa Mesa v Kalifornii. Mladá společnost rychle získávala sílu. V sedmdesátých letech si někteří počítačoví experti mysleli, že budoucnost počítačů leží v mamutích databázích a přístupech přes terminály. Silné stolní počítače, jak věřili, byly nepravděpodobné předměty sci-fi. Praktické dostupné modely byly, jak se opět domnívali, daleko v nedohlednu. Populista v srdci,Tramiel, odmítl tento názor jak elitářský. "Počítače pro masy, ne pro třídu".Tato věta se stala jeho vůdčí průpovědí.

Commodore PET Jistý si svou vizí,Tramiel řídil své inženýry, aby vytvořili realitu, kterou nosil v hlavě. V roce 1977 Commodore odhalil osobní elektronický Transactor, více známý jak PET. Navržený Chuckem Peddlem, PET vstoupil na trh ve stejném čase jako Tandy TRS-80 a Apple II. Za 795 dolarů měl PET vestavěný monitor,klávesnici, a kazeťák uskladněný v kompaktní case "Uživatelsky přívětivý - User Friendly" byl jeho základní smysl, nicméně se PET stal favoritem mezi počítačovými fandy.

Commodore VIC 20 V roce 1981 Commodore uvedla VIC 20, barevný počítač, který se prodával za cenu kolem 300 dolarů. Další úsporný program. VIC 20 byl víc než klávesnice s vestavěným procesorem. S 5K RAM, VIC často vyčerpal pamět dřív než uživatel dokončil psaní programu.I tak to byly obrovské úspěchy. Při produkci 9000 kusů denně byl Commodore VIC horkým zbožím. Prodeje v roce 1982 dosáhly 305 milionu dolarů a VIC pouze naznačoval následující úspěch .

Commodore 64 II Roku 1982, se nový Commodore 64 stal nejprodávanějším počítačem v dějinách. Stejně jeho minule, C64 přišla bez monitoru, ale měla 64K RAM, a uváděla zvuk pomocí syntetizátoru. Čip vyvinutý Bobem Yannesem byl první hudební čip pro domácí počítače. Commodore nyní vyrábí všechny vlastní čipy. Prodej se blíží k téměř 22 milionů počítačů, společnost vydělala téměř 681 milion dolarů jen v roce 1983. Zisky společnosti Commodore se zvětšili o 85% za jeden rok !! Ve skutečnosti bylo tempo růstu firmy dvakrát rychlejší než Apple a Tandy. V roce 1983 měla firma Commodore globální podíl na trhu více než 32%. Společnost trvale pořádala přehlídky inovací, Commodore předvedla SX-64, první přenosný barevný počítač (1983). A v roce 1984 PLUS4. Průkopníka v integrovaném software v ROM.

V roce 1985 uvedla firma Commodore světově první multimediální počítač, Amiga 1000. Amiga byla odhalena v New Yorkské Lincoln Center s obrovským zájmem médií a obrovskou slávou. Počítačová sestava nastavila standart pro ostatní výrobce počítačů. S pouhými 256 RAM a za cenu 1200 dolarů počítač soupeřil s některými soudobými multimediálními systémy. Amiga byl první počítač s vestavěnou syntézou řeči převádějící text na řeč, špičkovým čtyřkanálovým zvukem a samplovaným stereem. Monitor Amigy mohl zobrazit rozmanité obrazovky v různých rozlišeních. Zakázkové čipy poskytly akcelerované video a překrásných 4096 barev. S vestavěnými výstupy pro TV a VCR, se předpokládalo nevyhnutelné sloučení s domácími zábavními systémy. Byl to zdaleka nejpokročilejší dostupný systém pro domácnosti. Přes jeho sofistikovanost, Amiga 1000 nebyla zdaleka ohodnocena. Kvůli sporu o významu grafiky a zvuku , mnoho uživatelů počítače prohlásili Amigu za pouhý hrací stroj, ale tento problém předtsvoval mnohem hlubší problémy v následující době. Ačkoli Amiga byla představena s jistou dávkou nadšení, Commodore selhal ve své reklamě a zákaznické výchově. Jakkoliv se firma blížila směrem ke značce 1.000.000.000 dolarů, vzorec její smrti se objevil.

Co bylo špatně ?

Zdálo se, že Tramielova agresivní strategie vertikální integrace, masivní produkce a prodeje v malém definovala standardy průmyslu. Ale s každým přicházejícím kvartálem se vyjasňovalo, že tomu tak vlastně není. V lednu 1984 Jack Tramiel rezignoval jako prezident Commodore International a prodal svůj majoritní podíl akcií. Prodej přišel jak blesk s čistého nebe a překvapeni nezůstali jen průmysloví analytici a zaměstnanci firmy. Tramielův odchod vytvořil prázdné místo v managementu a zůstaly po něm jen vize, které se nikdy plnohodnotně nenaplnily. Irving Gould, nový ředitel, selhal v udržení důležitých průmyslových trendů. Následkem toho se stala firma Commodore stále více izolovaná. Zatímco další výrobci budovali kompatibilní systémy,Commodore zůstala zvláštní a výstřední. Klesala výroba PC kompatibilních hardwarů nebo softwarových systémů. Odstrčili by více svalnatých společností jako IBM. Akcionářové a průmysloví analytici kritizovali Gould a jeho prezidenta, Mehdi R. Ali, pro neporozumění povahy počítačového průmyslu. Obrat ve vysokém managementu vedl k neúspěšnému nekoordinovanému marketingovému úsilí. Dokonce, i když Commodore vstoupil do svého technologického zlatého věku, špatný management rozhodnutími neodvolatelně porušil společnost. Ačkoli inženýři Commodore pokračovali ve vymýšlení brilantních nových systémů, management lpěl na slovech z úst marketingu. Následkem toho mnoho spotřebitelů si nikdy nebylo vědomo produktů firmy Commodore. Ironické. V neochotě Commodore adaptovat se , byl možná zakořeněn jeden z jeho největších úspěchů, Commodore 64. Sklízela obrovské zisky s minimální reklamou, Commodore 64 nastavil vzor pro budoucí marketingová strategie. Bohužel, Amiga se narodila do radikálně jiného prostředí než Commodore 64.

Do 1985, IBM se již předpokládala nepochybná vláda na trhu osobních počítačů. A Bill Gatesův Microsoft Windows se dodával výlučně pro PC kompatibilní. Mezitím, Apple udělala vpády s jejími revolučními Macintoshy, vyvíjejí se vzájemně prospěšné vztahy s jejími softwarovými vývojáři. Commodore převzal softwarové výrobce kteří mu zajišťovali trh , který vytvořili, avšak dělali málo k tomu , aby živili úsilí výrobců software. Následně, společnosti kterě kdysi produkovaly software pro Commodore, otočili svou pozornost k rozšiřujícímu se trhu IBM a Apple. Případně, Commodore představil doplňky a software, který dovolil uživatelům, aby spoučtěli software pro Macintosh a IBM na jejich strojích.Ale společnost byla již příliš zapomenuta a vytvořila hlubokou mezeru mezi jejími konkurenty. Commodore pokračoval aktualizující a rozšiřování Amiga sérií počas osmdesátých a devadesátých let. A ačkoli se každý další model setkal s nadšeným přístupem věrných zákazníků, společnost selhala v rozpínání se na trhu. IBM a Apple pokračovala v ovládání počítačového světa, navzdory viditelně slabších a nižších technologií. Pro odchod z klesajícího zájmu o domácí počítače společnost vypustila v roce 1992 Commodore Dynamic Television (CDTV) . CDTV byla namířena na uživatele nemající zájem o složitou počítačovou techniku, CDTV hrál CD ROM hry na standardním televizoru. Kontrolovaný televizním dálkovým ovladačem se z CDTV stal uskladněný důmyslný počítač. Znovu, kvůli slabému marketingu, byl inovační systém sotva v povědomí lidí. Jeho vypšený následník, CD32 měl 32 bitové paměti, a hratelný interaktivní herní software se živou grafikou. CD32 také přehrávala CD filmy. I když CD32 někteří kritici řadili výš než produkty firem Sega a 3DO, CD32 neznali nikde. Od té doby finanční situace firmy Commodore byla horší a horší. Dokonce kdyby uměli vymyslet souvislý marketingový plán, jejich skromné zdroje by to již neufinancovaly. Jasný bod uprostřed poklesu byl Amiga. Kvůli počítačově pokročilé video schopnosti to byla perfektní volba pro NewTek Inc.'s VIDEO TOASTER, populární video výrobní nástroj. Spojený s Video Toaster,Amigy byly užívány pro tvorbu kvalitního vysílání a 3D grafiku. Ačkoli byla Amiga vysoce vyhledávaná filmem a televizními studiy, specializované místo nebylo dost silné na to, aby pomohlo nemocné společnosti. V roce 1993 Commodore ztratil 357 milion dolarů a jeho podílu na trhu se scvrkl až na 1.7%. Do června toho roku, Commodore propustil z práce více než polovinu svých inženýrů. Přes neschopnost plnit své závazky se firma držela až do první polovinu roku 1994. Commodore byl již pouze stín sama sebe. Jeho 585.000 čtverečních stop velké zařízení a továrny v západním Chesteru v Pennsylvánii byla obydlená tak maximálně dvaceti zaměstnanci. V nedávné době roku 1992 podle nového vedení tu mělo být doma více než 1500 zaměstnanců, v květnu se dveře společnosti zavřeli navždy.

Konec ... Konec ??

Dokonce i po své smrti Commodore vrhal dlouhý ale slábnoucí stín. Amigy, se společníkem technologií jako Video Toaster zůstaly ve vysokém požadavku filmem a televizními profesionály. Ve skutečnosti se druh lehkého průmyslu objevil výlučně zajišťován počítači Amiga. Na Internetu, Commodore uživatelé spustili weby sajty, chat skupiny a technické podpory. Ale zřejmě, Amiga byla trvalé aktiva formy Commodore.Ceny pro stále více vzácné stroje jdou nahoru až o 50 procent během měsíce, kdy firma vyhlásila likvidaci. Přirozeně, probíhá pohnutá debata nad budoucností technologie. Pro další rok to bylo nejasné, kdo posléze ovládne Amigu.V květnu 1995 nejistotu skončila firma ESCOM AG, velký PC maloobchodník založený v Bensheim v Německu. Koupil všechny Commodore International práva a patenty, včetně Amigy. Produkce počítačů pokračovala podružně jako Amiga Technologies GmbH Petra Tyschtschenka, bývalého ředitele firmy Commodore. Ten byl rekrutován jako prezident. Jako Tramiel, Tyschtschenko je ambiciózní a netrpělivý vizionář. Do konce 1995, jeho mladé velení produkovalo a prodalo 20.000 kusů Amigy 1200 v Evropě. Zatímco Amiga zpočátku zaostřila v Evropě, Tyschtschenko plánuje agresivně vstoupit na severoamerický trh v roce 1996. Dychtivě předvídal, že Amiga 4000 Tower bude poslední model obsahující procesor

Motorola 68000. Shromáždil jádro bývalých inženýrů firmy Commodore, Tyschtschenko dohlíží na vývoj zlepšeného operačního systému a nového hardwaru možného zužitkovat sílu PC 604. Tituluje akci Power Amiga projekt a společnost tvoří hardware a software spolu s IBM, Motorola, Apple a ještě dalšími asi deseti společnosti. Aktualizovaný operační systém Amigy zahrne ochranu paměti, velkokapacitní paměť a zlepšené síťové schopnosti. Společně se silou PC by se měl vytvořit velmi rychlý kříženec. Společnost také bude produkovat PowerPC základní desky pro starší modely, včetně A1200, A3000, a A4000 série pro rozklad obrazu potřeby filmu a televizních průmyslových odvětví. Amiga nyní pracuje s NewTek na vývoji produktů založených na Video Toasteru. CDTV také bylol oživeno jak kabelový přijímač. Multimediální zařízení bylo změněno pevným diskem. Známým hluboce zakořeněným problémem firmy Commodore a to špatným marketingem se chce Tyschtschenko poučit a slíbil, že se to již nebude opakovat. Tyschtschenko slíbil kompletní podporu, včetně OnLine internetové služby pro nové i staré Amigy.

Použitá literatura

Copyright © 1994-99 Jones International and Jones Digital Century. All rights reserved.Related Resources
Amiga Web Directory
Loadstar - software for Commodore 64 and 128
Amiga/Commodore User's Group
Creative Micro Designs (CMD)
C64 Emulator
The Museum of Science Sources
Author not attributed, "Amiga Fills a Few Niches," Daily Local News, West Chester, PA, 6 July 1993.
Burgess, John. "Adios, Amiga and Commodore: From a Bang to a Whimper, PC Maker Closes Its Doors," Washington Post, 9 May 1994.
Davis, Jessica. "Commodore Has Gone Cold But Its Technology Is Still Hot," Philadelphia Business Journal, 27 May 1994.
--- . "Commodore Liquidation Brings More Questions Than Answers," Philadelphia Business Journal, 6 May 1994.
--- . "Forget Commodore's Sinking, Other Computer Firms Made Gains," Philadelphia Business Journal, 20 May 1994.
Gnoffo, Anthony. "Commodore Computer Faithful Use Cyberspace to Bid Company Farewell," Philadelphia Inquirer, 9 May 1994.
Gulicher, C., ed., "New Amiga-Distributor/Service Provider for Northern America," Amiga Technologies GmbH, 11 January 1995.
Halfhill, Tom R. "R.I.P. Commodore 1954-1994," Byte, August 1994.
Kittel, Peter, "Everything About Amiga History: What Amigas Were There Before?" Amiga Technologies GmbH, 31 January 1996.
Kittel, Peter, ed., "Speech by Manfred Schmitt at Software Evening of Computer '95," Amiga Technologies GmbH, 20 November 1995.
McClellan, Stephen T., The Coming Computer Industry Shakeout: Winners, Losers, and Survivors New York: John Wiley and Sons, 1984.
Metz, Gretchen. "QVC Buys Former Site of Commodore," Daily Local News, West Chester, PA, 28 December 1994.
Stets, Dan. "Distributors Find High Demand for Amiga Computers After Commodore's Demise," Philadelphia Inquirer, 1 September 1994.
Tomczyk, Michael S., The Home Computer Wars: An Insider's Account of Commodore and Jack Tramiel. Greensboro, North Carolina: Compute Publications, 1984.
---. "Amiga Goes Power PC," Amiga Technologies GmbH, 7 November 1995.
---. "Speech by Petro Tyschtschenko at Video Toaster Expo Conference," Amiga Technologies GmbH, 6 November 1995.
---. "Speech by Petro Tyschtschenko in Bradford about Microvitec," Amiga Technologies GmbH, 17 October 1995.
---. "Speech by Petro Tyschtschenko in Bordeaux at Solectron," Amiga Technologies GmbH, 20 November 1995.
---. "Everything About Amiga and Multimedia: What Do Amiga and Multimedia Have in Common?" Amiga Technologies GmbH, 7 February 1996.
---. "Viscorp Agreement Complete," Amiga Technologies GmbH, 23 January 1996.

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic