HRA

Game of Rock, Scissors, Paper
Herní styl Miscellaneous
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1978
Programátor Charles Lund
Grafik (None)

INTRO

Disketová mechanika TIB PLC DD-001

Vítejte u dalšího dílu diletantského bastlení 3.5 disketovek pro C64. V něm si představíme jednotku s označením TIB PLC DD-001 / Drive 2001

Tuto jednotku nevyráběla firma Commodore, ale někdy počátkem 90tých let britská firma TIB PLC. Jednalo se o 3.5 DD mechaniku, která se přes cartridge připojovala do expansion portu. Nemám tušení, kolik kusů bylo vyrobeno, ale mnoho jich nebylo, protože jí skoro nikdo nezná. Já na ni narazil náhodou a po čase se mi podařilo i jeden originální kus za ještě relativně přijatelnou cenu získat. Ten jsem se rozhodl dát na oltář „vědy“ a obkreslit jí (výraz reverzní inženýrství bych si nedovolil použít).

Hardwarově je poměrně jednoduchá, cartridge obsahuje epromku, pár odporů, kondenzátorů a NANDů, krystal a floppy driver. Z něj vede přes klasický konektor IDC kabel do 3.5 mechaniky, která je namontována v samostatné krabičce. Mechanika je DDéčková Citizen s PC pinoutem (a je možné ji nahradit obyčejnou HD mechanikou). Napájení mechaniky je řešeno dost zběsile, potřebuje jen +5V, které jsou tahány z expansion portu přes nepoužité dráty datového kabelu.

Prý s touto mechanikou býval problém, že ji originální C64 zdroj neutáhl a později výrobce prodával variantu s externím napájením. Z PC zdroje odebíraný proud nebyl problém, ale napájení tahané přes desku a port C64 (a navíc tenký vodič) stejně mělo efekt, že když se chvilkově zvýšil proud při pohybu hlaviček v mechanice, obrazovka C64 mírně problikla. Kromě variant s různě řešeným napájením se vyskytují i dva různé ROM fajly (což je na pár vyrobených kusů nějak moc kombinací…). Moje disketovka obsahuje originální ROM (pravděpodobně) verze 1.0 a bootdisk verze 1.1. Na něm je pár utilit pro práci s disketou a s ROM 1.0 nefungují (volají JSR $8xxx které jsou na jiných adresách, než by měly být). Kromě toho ROM 1.0 má nějakou dojeb… nefunkční rutinu SAVE, která nic neuloží a hlásí chybu „file not found“. Naštěstí se mi na internetu podařilo dohledat ROM verze 1.1, která funguje s bootdiskem a má i funkční příkaz SAVE.

Disketovka má v C64 číslo zařízení pevně stanoveno jako č.9 a diskety používají FAT formát. V dobových reklamách výrobce disketovku nabízí pro přenos dat mezi C64 a DOSem (není kompatibilní s 1581).

Já jsem cartridge detailně nafotil a překreslil do programu Eagle. V mezičase jsem vydrátoval pokusný prototyp

Při překreslování jsem se maximálně držel původní podoby a udělal jen pár nezbytných úprav. Napájení mechaniky není taháno přes cartridge, je nutné ho připojit rovnou externě. Epromka 2764 (28 pinů) byla nahrazena paralelní flashrom 29512-040 (32 pinů) a byl přidán přepínač na pin A13 pro přepínaní dvou různých fajlů (nicméně ROM v1.0 nedoporučuji používat, viz výše). Piny A14-18 byly uzemněny. Původní mechanika má adresu DS0. Je možné ji nahradit obyčejnou PC HD mechanikou, které jsou většinou adresovány jako DS1 a často je problematické je přeadresovat. Proto jsem na desce prohodil mezi sebou piny DS0 a DS1 (jelikož původní mechanika má PC pinout, tak se zde nevyskytuje amigistický signál „READY“). Pin č. 34 driveru (Vss) byl chycen na GND v místech, kam by se nedalo dostat pájkou, proto jsem ho přepojil jinam. Kondenzátor C4 nebyl osazen ani na původní desce (pravděpodobně se jednalo o větší elektrolyt) a je možné ho vynechat. Stejně tak pin „density select“ nebyl použit ani na původní mechanice (běžně by si měly mechaniky být schopné ho brát z okýnka na disketě). Kabel mezi cartridgem a mechanikou je nekřížený 1:1. Mám podezření, že některá propojení mezi driverem a floppy konektorem (HDL-DS3, DS2-DS0) jsou nevyužitá, ale nezkoušel jsem, co se stane při jejich odstranění.

Stejně jako u předchozích 3.5 disketovek (viz starší články na této stránce) jsem mechaniku namontoval do univerzální krabičky na elektronické přístroje. Kulatý datový kabel k disketové mechanice se dá ještě dnes pořídit na PC e-shopech za pár korun a vypadá o něco líp než klasický plochý (jen pozor, aby nebyl křížený). Mechanika má jednu zvláštní vlastnost, totiž že v nečinném stavu podivně a pravidelně klape. Tento jev se vyskytuje u originálu, obou mých klonů a v obou verzích ROM.

Samozřejmě, že jak tato mechanika nebyla téměř vůbec známa širší commodoristické obci, neexistuje na ní žádný software, s výjimkou bootdisku. Na něm je pár utilit, např. nibbler, kopírák z 1541 do DD-001, diskmonitor, ascii viewer apod. Veškeré loadery pro 1541 jsou samozřejmě nefunkční, ani software fixnutý pro IDE64 nejede. Navíc mechanika sice používá filesystem FAT, ale zdá se že jeho implementace má nějaké mouchy, protože IDE64 s LS120 nebo 1581 s GeoDOS mají potíže s disketami pracovat. A naopak DD-001 mívá občas potíže s DOS disketami, nadto neumí pracovat s adresáři.

Z bootdisku jsem vytvořil disk image a nakódoval malou utilitku „dd001bootwr.prg“, která ho z SD2IEC (nebo 1581 - na disketu se vejde) zapíše zpět na DD-001 disketu. K tomu jsem přidal další utilitu „dd001dump.prg“, která načte DD-001 disketu a uloží s pevným filename „dd001dump.img“na SD2IEC. Tyto utility jsem nakódoval rozborem utilit na bootdisku, ale nenašel jsem v nich způsob, jak detekovat nepřítomnost diskety mechanice. Originální i moje utility zatuhnou, pokud není v mechanice vůbec disketa.

Samotná mechanika DD-001 je poměrně rychlá, ale velikost diskety 720kB je na IEC zařízení trochu dost, takže zápis i čtení image zabere nějaký čas. Přenos se znatelně zrychlí, pokud máte Jiffydos, ale DD-001 s ním v Basicu koliduje. Nefungují pak příkazy LOAD a SAVE, takže pro zápis image diskety je vhodné Jiffydos zapnout a potom zase vypnout.

Disketa obsahuje 80 oboustranných tracků, jeden track má 9 sektorů, jeden sektor 512 Bytů:

2 (strany) * 80 (tracků) * 9 (sektorů) * 512 (Bytů) = 737280 (Bytů) / 1024 = 720kB (celá disketa)

Dokumentace k mechanice je stejně početná jako software. Naskenoval jsem záruční list a návod ke hrám, které obsahuje bootdisk a stáhl nějaké články se starých časopisů. Navíc mi jedna dobrá duše poskytnula naskenovaný manuál DD-001 operation guide.

Všechny soubory jsou ke stažení zde

LHS

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

08.01.2019 - Otkin

Výborný článok a máš to aj pekne spracované.

14.11.2018 - Aki

Zajímavé, co všechno pro C64 existovalo. Škoda, že není kompatibilní s 1581. Ale zas čtení FAT disket se asi hodí.

14.11.2018 - Sillicon

Velkej palec nahoru, minimálně za obětavost, vytvoření článku a komplexnost informací. Dobrá práce !

Advert

Hardcode and datamining by PCH of UNREAL, Hardware guru by RAY of UNREAL, Bugs report by SILLICON of UNREAL
UNREAL 2014-2021 Czech republic