HRA

Hypersolve
Herní styl Puzzle
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1991
Programátor (Unknown)
Grafik (Unknown)

INTRO

Replika 1581

Pokračováním možností, jak bojovat s úbytkem disketových jednotek pro C64 (kdy někteří jedinci z nich staví krmelce pro králíky), je vyrobit si repliku legendární 3,5 floppy VC 1581. Jako první musím vyslovit poděkování za morální a technickou podporu, kterou mi při výrobě poskytl Visáč The Plumber. A jako druhé musím mírně krotit prvotní nadšení všech, co si myslí, že si koupí pár součástek v GME a postaví si 1581.

Jednoho dne jsem se rozhodl zrealizovat tento projekt pro neodolatelné nutkání pořídit si do vitríny disketovou jednotku 1581. V podstatě se jedná o lehké vylepšení původní desky 1581, kdy logika byla přesunuta do CPLD (dnes již zastaralého) a připojuje se na ní běžná PC floppy. Jinak jsou použity vesměs původní (nebo hodně podobné) obvody, tudíž jedna fosílie vedle druhé: 6502 na 2MHz, CIA z Amigy 8520A, místo ROM flash AT29C010, řadič floppy WD1772 atd. Bylo nutné je shánět po všech čertech (většinou na Ebay). Původní 1581 používala stejnou disketovou mechaniku, jaká je v Amize. Jak je známo, po několika menších úpravách je možné do Amigy zapojit PC floppy. Stejná (nebo velmi podobná) úprava byla zakomponována i do této repliky.

Díky mým značně chabým znalostem elektroniky jsem se maximálně držel původního plánku a zcela rezignoval na jakékoli pokusy o vylepšení. Zpětně se to nejeví jako nejvhodnější řešení, ale vydal jsem se cestou nejmenšího odporu. Jediné odchylky byly, že místo flash 29C010 jsem zkoušel i použít 29C512. Paměť 29C010 má kapacitu na čtyři různé ROM 1581, ale protože vývoj desky nebyl dotažen do všech plánovaných možností, chybí zde možnost přepínání těchto ROM. Tudíž stačí použít 29C512, která má totožný pinout a poloviční kapacitu. A CPLD jsem použil ispLSI1016 s rychlostí 60ns (místo 80ns v originálním plánku), protože se mnohem lépe shání. Zdroják jeho programu je k dispozici a je nutné ho pro jinou rychlost překompilovat (což se naštěstí dařilo bez problémů).

Tišťák byl vyroben nejjednodušším způsobem, který byl v tomto případě možný, totiž fotocestou. Pak už stačilo jen dát všechno dohromady:


Dále sehnat vhodnou krabičku a výsledek vypadá takto:


Projekt má několik zádrhelů, které autor na své stránce popisuje. Pokud by se někdo další pustil do výroby, tak je doporučuji přečíst. Hlavně těch, kde pojednává o PC floppy. Nad to přidám dva postřehy, které nám při oživování přivodily napínavou chvilku. Deska bez připojené PC floppy se tváří funkční, ale nereaguje a pokud do ní C64 pošle příkaz, komunikace zatuhne. Dále nejvyšší adresné bity flash ROM A15 a A16 jsou stále v hodnotě 1, na to je potřeba brát zřetel při tvorbě souboru, který bude do ROM nahrán. Ale jinak deska, pokud je správně a pečlivě udělaná, funguje bez problémů.

Nakonec jsem k desce přidělal reset tlačítko a přepínač, který natvrdo přepíná nejvyšší adresný pin flashROM mezi GND a +5V (přes odpor) a získal tak přepínač mezi originální ROM a JIFFY. Originální ROM file je možné vzít z např. VICE emulátoru, k JiffyDOSu je možné najít něco např. zde.

LHS


Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

21.11.2016 - PCH

Já že si to vytiskneš na té tvé 3D tiskárně, která se válí Sigimu již nějaký ten měsíc na stole :)

20.11.2016 - Sillicon

To je slovo do pranice... mít ho tak zapůjčím když se nabízíš ;-)

19.11.2016 - PCH

Já jen, že kdyby jste chtěli .. ti což máte 3D taskárnu, tak mi dejte obal k 1581 drajvu a udělám vám model :)

17.11.2016 - PCH

Abych pravdu řekl, tak tohle je věc, která má smysl :)

Advert

Hardcode and datamining by PCH of UNREAL, Hardware guru by RAY of UNREAL, Bugs report by SILLICON of UNREAL
UNREAL 2014-2021 Czech republic