HRA

Zwob
Herní styl [uncategorized]
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání
Programátor Stephan Hradek
Grafik Stephan Hradek

INTRO

Replika 1581 - podruhé


Aneb lidi už nevědí, co by do těch Commodorů připojili.

Už v době tvorby repliky 1581 jsem pojal jeden ujetý nápad. Před časem se prodávala PC 3,5 floppy s integrovanou čtečkou karet. Jmenovala se floppy 7-in-1 (nebo podobně). Napadlo mě, že by nemělo nic bránit tomu, aby tato mechanika fungovala v 1581 replice. A že by také nemělo být až tak složité čtečku vykuchat a připojit do ní jiné populární C64 zařízení - SD2IEC. Podařilo se mi jeden zachovalý kus této mechaniky sehnat a nápad jsem tak mohl přetavit ve skutečnost.


SD2IEC připojená do čtečky karet

Bohužel (zcela překvapivě…) čtečka karet vůbec nebyla vhodná k tomu, aby jí někdo kuchal a připojoval do ní svoje zařízení. Slot na karty SD, MMC apod. byla jedna všeobjímající placatá krabička s mnoha jemnými vývody (konektor na CF byl bokem a v klasickém provedení, tudíž by bylo možné na něj napojit IDE64, cha), celé uchycení tišťáku s konektory bylo dost fórové a samozřejmě místa jak v hodinkách. SD2IEC musela být v SMD verzi, nakonec se zadařilo připojit jí na správný slot, konektor na CF jsem úplně odmontoval a na jeho místo vyřízl (3D tlačením nedisponuji) plastovou záslepku, do které jsem dal ledky z SD2IEC. Reset tlačítko jsem připojil přes diodu na reset seriového portu a tlačítka pro swapování D64 jsem odpojil úplně. Stejně tak jsem nezapojil jumpery na device number, protože to u SD2IEC lze nastavit i (trvale) softwarově. A po připojení napájení SD2IEC bylo v podstatě hotovo.Čelo repliky 1581 s integrovanou SD2IEC


Provozování repliky

U této disketové mechaniky jsem narazil na problém s kompatibilitou. Na replice 1581 (v podstatě obsahuje původní integráče) fungovaly všechny programy pro 1581, které jsem zkoušel (ono jich moc není, GEOS jede a ostatní víceméně používají standardní loader, protože 1581 je rychlá a nekompatibilní s loadery 1541). Ale když přehazuji diskety mezi dvěma replikami, cca polovina disket hlásí chybu a funguje jen na mechanice, kde byla naformátována (což se předtím s dvěma obyčejnými starými mechanikami nedělo).


LS120 pro IDE64, replika 1581 a replika 1581 s SD2IEC


Závěrem...

Závěrem ještě napíši pár řádků, které berte pouze jako mé odplivnutí si s informační hodnotou „jedna paní povídala“. Původně jsem měl v plánu, že mé prasení 3,5 mechanik k C64 bude pokračovat k FD2000. To se bohužel nestane. I přes fakt, že je dnes možné repliky CMD drivů koupit na Ebay od člověka, který je staví někde doma v garáži.

Schemata od těchto zařízení nebyla nikdy uvolněna a nejsou k sehnání. Zbytky firmy CMD převzal Maurice Randall, který se o tom odmítá bavit. Také jsem nalezl zmínku, že snad není majitelem autorských, ale pouze distribučních práv (autorská práva na produkty CMD jsou údajně stále uplatňována, pokud máte v C64 Jiffydos stažený z netu, tak máte nelegální verzi). Pokoušel jsem se kontaktovat toho výrobce replik, ale bez úspěchu (prý s tím dělá tajnosti). Zato jsem nalezl jeden topic na Lemonu, který je výživný (až k zblití), týká se zkušeností různých nešťastníků s jeho osobou.

Neměl jsem sílu číst to celé, ale i 3-4 stránky vydaly za hodně (několik lidí mu něco poslalo na opravu a už to neviděli; někomu něco neposlal, protože byl údajně dlouho nemocen nebo že jejich čtvrť postihla živelná katastrofa; některé jeho produkty jsou nefunkční a odmítá řešit reklamace atd.).

Každopádně on je asi jediný člověk, který dotáhl reverzní inženýrství CMD jednotek do konce. Cena, za kterou repliky na Ebay prodává, já po zkušenostech s výrobou 1581 považuji za adekvátní. Co nepovažuji za adekvátní je, že nějaký Amík vyrobí něco v garáži a já z toho po doručení budu platit cca 30% clo a DPH.

Co se mi podařilo zjistit (hlavně z fotek rozebraných FD2000), tak se HW zase tolik neliší od 1581. Je tam stejná EPROM (27256), stejná RAM (62256), nějaký řadič 3,5 floppy (DP8473), podobný procesor (65C02) a místo CIA z Amigy je tam VIA 6522, celé doplněné logikou 74LSxx. Pro zajímavost, 65C02 a VIA nebyly originály, ale náhrady od firmy CMD, což v tomto případě neznamená „Creative Micro Design“, ale „California Micro Devices“ - nejedná se o zákaznické čipy. Údajně největší zádrhel byl, že v disketovkách fungoval jen určitý typ mechanik TEAC a ještě je před namontováním bylo nutné nějak upravit.

Pokud si někdo chcete vyzkoušet FD2000/4000 nanečisto, může si jí zprovoznit v emulátoru VICE (tam je kódoval Soci, pouze diassemblováním ROM, aniž by měl drive nebo schema v ruce). Jen je potřeba stáhnout ROM file a případně i manuál a tooldisk, protože diskety se formátují speciální utilitou.


30.5.2017
LHS
Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

Advert

Hardcode and datamining by PCH of UNREAL, Hardware guru by RAY of UNREAL, Bugs report by SILLICON of UNREAL
UNREAL 2014-2021 Czech republic